Beylikdüzü marinada tekne ile bot çarpıştı: 1 kişi hayatını kaybetti Beylikdüzü marinada tekne ile bot çarpıştı: 1 kişi hayatını kaybetti

Ekosistemin sağlığı için kilit bir rol oynayan, Akdeniz'e özgü endemik bir tür olan deniz çayırlarının tespiti, haritalanması ve transplantasyonunu içeren projede sona gelindi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Dr. H. Abdullah Uçan ve Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran'ın katılımıyla bugün Göcek'te deniz çayırı ekimi yapılacak.

Deniz ekosisteminin sürdürülebilirliğine katkı sağlayacak

 Deniz çayırlarının ormanlara göre saatte 10 kat daha fazla oksijen ürettiği ve ekosistemi korumak için kritik bir rol oynadığı biliniyor.

Projede, deniz çayırlarının haritalanması için sonar cihazları ve dronlar kullanılarak yapılan kapsamlı çalışmayla ekim yapılacak alanlar belirlendi.

Çevre Bakanlığı ve 9 Eylül Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilen projenin Türkiye ve dünya çapında çevre koruma literatüründe iz bırakacağı, deniz ekosisteminin sürdürülebilirliğine önemli katkı sağlayacağı ve çevre koruma çalışmalarına ilham kaynağı olacağı öngörülüyor.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi