Denizcilik sektörü başta olmak üzere enerjiden imalata, savunma sanayiinden lojistiğe kadar tüm sektörlerde klaslama, denetim, kalite yönetim gibi birçok alanda hizmet veren Türk Loydu, kuruluşunun 62. yıl dönümünü ve Uluslararası Klaslama Kuruluşları Birliği'ne (IACS) üye olarak kabul edilmesini 20 Ocak Cumartesi günü Çırağan Sarayı'nda düzenlediği bir geceyle kutladı.

Gala gecesine, IACS Başkanı Roberto Cazzulo, İstanbul Valisi Davut Gül, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcıları Durmuş Ünüvar ve Ahmet Boyraz, Gemi Mühendisleri Odası Başkanı Bülent Hüseyinoğlu ile GİSBİR Başkanı Murat Kıran da katıldı.

Gecede konuklara Türk Loydu’nun tarihinin anlatıldığı bir video izletildi.

Prof. Dr. Oral Erdoğan

"Bugünün hikâyesi bir gecede yazılmadı"

Video gösteriminin ardından Türk Loydu Vakfı Başkanı Prof. Dr. Oral Erdoğan konuşma yaptı.

Oral Erdoğan, “Bugünün hikâyesi bir gecede yazılmadı” dedi. Türk Loydu Vakfı Başkanı Erdoğan, “Bu hikâye bir cafede insanların bir araya gelmesiyle başladı. Türk Loydu, 1960’ların başında gemi mühendisleriyle başlıyor. Sigorta katılıyor ve diğer katmanlar da dâhil ediliyor ve bugünkü güçlü genel kurul yapısı meydana geliyor. Artık IACS bünyesinde yerel ve küresel çalışmalarda paydaş olacağız. Dünya için çalışacağız. Elimizdeki bütün bilgiyi dünya için birlikte değerlendireceğiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Bugün dünyada 100 bin kadar ticari gemi var. 1,5 milyon dolarlık gemiyle 30 milyon dolara yakın mal taşıyorsunuz. Bunların güvenle taşınması loydlar ve sigorta tarafından sağlanacak. Türk Loydu, gemilerin denizde güvenle, zarar vermeden değerlendirilmesi yönünde üzerine düşeni bugüne kadar yaptı. Çevreyi koruma olmazsa olmazımızdır. IMO ve IACS bizim paydaşlarımızdır. Türkiye tarafına da baktığımızda Deniz Ticaret Odası, GİSBİR ve diğer sektör temsilcileri de birlikte çalışmamız gereken paydaşlarımızdır. Üniversiteler bizim için çok kıymetlidir. Güçlü iş birliğine hazırız.”

Oral Erdoğan’ın ardından IACS Başkanı Roberto Cazzulo ve Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar da Türk Loydu’nun 62. kuruluş yıl dönümü ve IACS üyeliğini kutlayan konuşmalar yaptılar.

Yunan unsurlarının teknesine çarptığı balıkçı: Kasıtlıydı Yunan unsurlarının teknesine çarptığı balıkçı: Kasıtlıydı

Gala gecesi, konuşmaların ardından ENBE Orkestrası’nın konseri ve dans gösterileriyle devam etti.Oral Erdoğan, Durmuş Ünüvar, Roberto Cazzulo

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi