Ocean Network Express (ONE) , Hapag-Lloyd , Yang Ming ve HMM'den oluşan ittifakın sunduğu AR1 hizmeti , Kuzeydoğu ve Güneydoğu Asya'daki limanları Suudi Arabistan'ın Cidde, Ürdün'ün Akabe ve Mısır'ın Sokhna Limanı ile birbirine bağlıyor.

ONE bir müşteri tavsiyesinde, "Kızıldeniz çevresindeki son güvenlik gelişmeleri nedeniyle AR1 hizmetinin bir sonraki duyuruya kadar geçici olarak askıya alınacağını üzülerek bildiririz. Bu karar mürettebatımızın, gemilerimizin ve kargonuzun güvenliğine öncelik veren proaktif bir önlemdir. Bunun yol açabileceği rahatsızlığı anlıyoruz ancak askıya alma, bölgedeki güvenlik endişeleri nedeniyle alınan bir tedbirdir. Durumu yakından takip ediyoruz ve gemilerin bölgede yeniden faaliyet göstermesi güvenli olduğu tespit edilir edilmez AR1 hizmetine devam edeceğiz" dedi.

Geminin doğrudan Kızıldeniz'e gitmek yerine Port Klang'dan Asya'daki son uğrak limanı olan Ümit Burnu'na yönelmesi, toplam sefer uzunluğuna kıyasla oldukça uzun bir süreyi kapsıyor ve Süveyş Kanalı'ndan geçişi de beraberinde getiriyor.

Servisin geri kalan dört seferinden biri Kızıldeniz üzerinden transit geçerken diğer üçü Ümit Burnu üzerinden sefer yapacak. Gemilerden üçü Singapur'da boşaltma yapacak.

Hapag-Lloyd müşteri danışmanlığında şunları söyledi: "Şu anda Kızıldeniz / Aden Körfezi limanlarına hizmet vermek için alternatif rotalar üzerinde çalışıyoruz ve bunlar kısa süre içinde duyurulacak."

Konteynerde kiralama ücretleri günlük 100 bin doları aştı Konteynerde kiralama ücretleri günlük 100 bin doları aştı

Kızıldeniz'de Husi isyancıların ticari deniz taşımacılığına yönelik devam eden güvenlik tehdidi nedeniyle, bölgeden transit geçen konteyner taşımacılığı hizmetlerinin çoğu Ümit Burnu üzerinden daha uzun bir rotaya yönlendirildi. Bu haftanın başlarında ABD bandıralı iki Maersk konteyner gemisi Kızıldeniz'den geçerken başarısız bir füze saldırısına maruz kaldı.

AR1 hizmetinin güzergahı Pusan - Şanghay - Ningbo - Shekou - Singapur - Port Klang - Cidde - Akabe - Sokhna - Cidde - Singapur - Pusan şeklinde.

Editör: Haber Merkezi