The Hill gazetesinin haberine göre, senatörler Todd Young, Tim Kaine, Chris Murphy ve Mike Lee, ABD güçlerinin Husilere saldırılarına dair AND Başkanı Joe Biden'a ortak mektup yazdı.

Senatörlerin itirazları, Beyaz Sarayın Husilere karşı saldırılarını birkaç ay daha sürdürmeye hazırlandığı iddialarının ardından geldi.

AB, İspanya'nın gemi inşa sektörüne yardımını hukuka aykırı buldu AB, İspanya'nın gemi inşa sektörüne yardımını hukuka aykırı buldu

Senatörler mektupta şu ifadeleri kullandı:

"Husilere karşı ABD'nin askeri eylemde bulunması için Kongre'nin mevcut bir yetkisi yok. Husiler ve destekçileri yani İran, gerilimin tırmanmasının sorumluluğunu taşısa da ani bir saldırıyı püskürtme ihtiyacı olmadıkça Anayasa, ABD'nin Kongre'nin onayı olmadan askeri harekâta girişmemesini gerektiriyor."

Senatörler, ABD'ye ait ticari gemileri savunmak için askeri harekat düzenlenmesinin yetki dahilinde olduğunun iddia edilebileceğini ancak Kızıldeniz'den geçen gemilerin çoğunun ABD gemisi olmadığına dikkati çekti.

"ABD personelini ve varlıklarını korumak, Husileri eylemlerinden sorumlu tutmak ve ilave saldırıları caydırmak için atılacak akıllı adımları desteklediklerini" kaydeden senatörler, Kongre'nin askeri harekâta izin vermeden önce dikkatle düşünmesi gerektiğine inandıklarını ifade etti.

Editör: Haber Merkezi