ABD Dışişleri Bakanlığı özel temsilcisi Abram Paley, ABD'nin Panama'dan Washington tarafından yaptırım uygulanan İran gemilerinin kendi bayrağını kullanmasını yasaklamasını istediğini söyledi.

AB'den Rusya'ya yönelik yeni yaptırım: LNG ithalatı yasaklanacak AB'den Rusya'ya yönelik yeni yaptırım: LNG ithalatı yasaklanacak

Paley'e göre, ocak ayından bu yana en az 6 Panama bandıralı geminin uluslararası yaptırımları ihlal ederek İran petrolü taşıdığı ve satışlarının bölgedeki terörizmi finanse etmek için kullanıldığı iddia ediliyor.

Paley, "İran ve ona bağlı gruplar burada, Panama'da yaptırımlardan kaçmaya çalışıyor, gemilerin bayrak tescilini kötüye kullanmaya çalışıyorlar" dedi.

ABD elçisi Panama'yı, yetkililerden Tahran'a karşı uygulanan yaptırımlara uymayan gemilerden Panama bayrağını kaldırmalarını istemek için ziyaret ettiğini açıkladı.

Bir basın toplantısı düzenleyen Paley, "Panama'da bulunma amacımız, gemi sicilinin İran'a yönelik yaptırımlarımızdan kaçmak isteyen kuruluşlar tarafından suiistimal edilmemesini sağlamak için Panama hükümetiyle ortak çaba sarf etmektir" dedi.

Ocak 2023'te Panama denizcilik otoritesi, son dört yılda İran'ın devlet petrol şirketiyle bağlantılı 136 gemiden bayrağını çektiğini açıkladı.

Panama, bayrağıyla seyreden 8 binden fazla gemiyle dünyanın en büyük gemi siciline sahip.

Panama, gemi sahiplerinin bir ücret karşılığında ve denetimden muaf olarak gemilerini hiçbir bağlantıları olmayan bir ülkeye kaydettirmelerine olanak tanıyan "elverişli bayraklar" konusunda dünyanın en büyük tedarikçisi konumunda.

Editör: Haber Merkezi