Umman Denizi'nde füze saldırısı Umman Denizi'nde füze saldırısı

ATALANTA Operasyonu, resmi adıyla Avrupa Birliği Deniz Gücü (EU NAVFOR), savaş gemilerinden birinin 23 Mayıs'ta saldırıya uğrayan Liberya bandıralı, 17,809 dwt'lik genel kargo gemisini güvence altına aldığını söyledi.

AB NAVFOR'dan yapılan açıklamada, "Gemi 23 Mayıs'ta Hint Okyanusu'ndan geçerken, Somali'nin Mogadişu kentinin yaklaşık 380 deniz mili doğusunda kuzeye doğru seyrederken şüpheli korsanların saldırısına uğradı" denildi.

Bölgede devriye gezen bir ATALANTA savaş gemisi Basilisk'in yardımına giderek bir helikopterle gemiye çıktı. Saldırı sırasında bir mürettebat yaralandı ve durumunun stabil olduğu açıklandı. Kendisine AB kuvvetleri tarafından tıbbi müdahale yapıldı.

Bu, bu ay bölgede meydana gelen ikinci saldırı. AB kuvvetleri 10 Mayıs'ta Marshall Adaları'na kayıtlı Chrystal Arctic adlı tankere düzenlenen saldırıya karıştığından şüphelenilen 6 korsanı yargılanmak üzere Seyşeller'deki yetkililere teslim etti.

AB NAVFOR'un Sokotra Adası ve Sokotra'nın 500 deniz mili doğusunda iki ya da daha fazla korsan eylem grubunun aktif olduğunu açıklamasıyla birlikte bu yıl Somalili korsanların yeniden canlanmasına ilişkin endişeler artıyor. Halihazırda tehdit, Somali açıklarında "gerçekçi bir olasılık" olan bir saldırı ile orta derecede olarak sınıflandırılıyor.

Son saldırının ardından ATALANTA, "deniz güvenliği tehditlerine karşı ATALANTA güçleri ve ortakları tarafından en etkili izleme ve müdahaleyi sağlamak için ticari ve diğer savunmasız gemilerin Deniz Güvenliği Merkezi-Afrika Boynuzu Gönüllü Kayıt Programına kaydolmalarını şiddetle tavsiye ettiğini" açıkladı.

Editör: Haber Merkezi