Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşu olan Uluslararası Denizcilik Örgütü'ne (IMO) bağlı üye devletler, Deniz Güvenliği Komitesi 108. oturumu için 15-24 Mayıs tarihleri arasında toplandı. 

IMO üyesi devletler, Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nden geçiş yapan gemilere ve denizcilere yönelik devam eden saldırılara derhal son verilmesi çağrısında bulundu.

Londra'da kabul edilen bir kararla IMO'nun Deniz Güvenliği Komitesi, dünyanın en kritik su yollarından birinde seyrüsefer özgürlüğüne doğrudan tehdit oluşturan ve aynı zamanda bölgesel ve küresel ticarette büyük aksamalara neden olan saldırıları "yasadışı ve haksız" olarak kınadı. 

Bu karar, Husilerin Kasım 2023'te MV Galaxy Leader gemisini ele geçirmesinden bu yana IMO üyesi devletler tarafından bu konuda kabul edilen ilk karar olma özelliğini taşıyor. O tarihten bu yana yaklaşık 50 tehlikeli ve istikrarı bozucu deniz saldırısı gerçekleştirildi ve Galaxy Leader'ın 25 mürettebatı rehin tutulurken çok sayıda denizcinin hayatına mal oldu. Komite mürettebatın derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısında bulundu.

IMO'dan Dünya Denizciler Günü'nde sosyal medyada kampanya IMO'dan Dünya Denizciler Günü'nde sosyal medyada kampanya

Husiler üzerinde nüfuzu olanlara çağrı

Kararda "Husilerin pervasız eylemleri masum hayatları riske atıyor, acil ihtiyaç duyulan insani yardımın en çok ihtiyacı olanlara ulaştırılmasını engelliyor, bu insani yardımın maliyetini artırıyor ve bölgeyi istikrarsızlaştırıyor" denildi. 

Komite, krizin çözümü için barışçıl diyalog ve diplomasi çağrısında bulundu. Komite özellikle Husiler üzerinde nüfuzu olabilecek tarafları bu nüfuzlarını kullanarak saldırılara son vermeye çağırdı. Ayrıca, 176 IMO üyesi devletin tamamının, hedeflenen BM silah ambargosu kapsamında Husilere doğrudan veya dolaylı silah ve ilgili malzeme tedarikini önlemekle yükümlü olduğu vurgulandı.  

IMO Genel Sekreteri Arsenio Dominguez kararı yineleyerek şunları söyledi:  

"IMO üyesi devletler bu pervasız saldırıları kesin bir dille kınamaktadır. Denizcilik sektörü, dünyanın dört bir yanındaki ulusların ve nüfusların can damarı olan tedarik zincirlerini sürdürmektedir. Masum denizciler ve temel malzeme ticareti yapan ticari gemiler, jeopolitik gerilimler tarafından engellenmeden serbestçe seyredebilmelidir. 

Tüm hükümetleri ve ilgili kuruluşları krizden etkilenen denizcilere azami yardım sağlamaya ve bu krize bir çözüm bulmak için hiçbir çabadan kaçınmamaya çağırıyorum." 

IMO, üye devletler ve uluslararası endüstri kuruluşlarından ortaklarla işbirliği içinde durumu izlemeye ve paydaşlarla temasa geçmeye devam edeceğini bildirdi.  

Karar 23 Mayıs'ta kabul edildi. Gemi operatörleri ve gemiler, transit geçiş planlarını değerlendirirken son olayların doğası ve öngörülemezliğinin yanı sıra bölgede devam eden saldırıların potansiyelini dikkatle değerlendirmeye davet edildi. 

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi