Yılport Limanı'nda operasyon Yılport Limanı'nda operasyon

Çin'in Shandong Limanı, dünyanın en yoğun kargo elleçleme limanı oldu. Shandong Limanı ayrıca, geçen yıl lider olarak Qingdao Limanı ve omurga olarak Rizhao Limanı ve Yantai Limanı  ile bir limanlar kümesi oluşturarak dünyanın ikinci en büyük konteyner limanı unvanını da aldı. Ayrıca Weihai Limanı, Dongying Limanı ve Weifang Limanı gibi diğer tesisleri de içeriyor.

Shandong Limanı'ndaki kombine konteyner hacmi 2023 yılında yıllık %10,8 artışla 41,32 milyon teu olarak Singapur'u geride bıraktı. 2022'de Qingdao, 25,7 milyon teu elleçleyen dünyanın beşinci büyük konteyner limanıydı.

Shandong'un liman geliri, önceki yılın aynı dönemine göre %12,9 artışla 155 milyar RMB (12,69 milyar $) oldu. Kâr ilk kez 10 milyar RMB'yi aştı. Bu, esas olarak operasyon verimliliğindeki iyileşmelere atfedildi.

2023 yılında Shandong Limanı'nda yaklaşık 32 yeni nakliye hizmeti görüldü ve liman altyapı yatırımı ve inşaatı yoluyla yıllık 81,87 milyon ton kargo elleçleme kapasitesi eklendi.

Liman, dünya çapında ticari genişlemeyi desteklemek için Güneydoğu Asya, Orta Asya, Avrupa ve Afrika'da yeni bölgesel ofisler kurdu.

Editör: Haber Merkezi