Sanmar Denizcilik, Kanada'ya üretilen 3 adet full elektrikli römorkörlerden ikincisini HaiSeaMarine'e teslim etti.

HaiSea Marine’nin toplam 5 adet olan siparişinin 2 adedi Sanmar yapımı LNG eskort römorkörler, 3 adedi ise elektrikle çalışan liman römorkörleri (HAISEA WAMIS, HAISEA WEE’GIT ve HAISEA BRAVE) olup Kanada'nın en yeşil römorkör filosunu oluşturacak. Üçüncü elektrikli römorkör HAISEA BRAVE ise bu yılın sonlarında teslim edilecek. 

HAISEA WEE'GIT, Robert Allan Ltd.'nin Sanmar'a özel ElectRA 2800SX tasarımına dayanıyor. 28.40 m uzunluk, 13.00 m genişlik ve 5.9 su çekimine sahip ElectRA 2800SX elektrikli liman römorkörü, 6.000 kWh batarya gücüyle 70 tonluk çeki kuvvetine sahip.

Tüm operasyonlarını yalnızca akü gücüyle gerçekleştirecek ve dizel motorlu alternatiflere kıyasla CO2 emisyonlarını yılda yaklaşık 10.000 ton azaltarak NOX, SOX, CO ve partikül maddede de önemli düşüşler sağlaması beklenmektedir. 

Konteyner gemisi teslimatları geçen yılın rekorunu kırdı Konteyner gemisi teslimatları geçen yılın rekorunu kırdı

Sanmar Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gürün: “HAISEA WEE'GIT'in teslimatı, HAISEA WAMIS gibi sürdürülebilir, çevre dostu römorkör endüstrisine giden yolda önemli bir adımdır. Ezber bozan bu römorkörlerin ilkinin İstanbul'dan Vancouver'a 54 günlük seyri başarı ile tamamlanmıştır. Emisyonsuz liman römorkörlerine ulaşmak artık çok daha kolay. Sanmar olarak bu değişimin ön saflarında yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Beklenildiği üzere, dünya çapındaki operatörler ElectRA serisine büyük ilgi göstermekte.” dedi.

Sanmar Denizcilik, HaiSeaMarine için üretilen 3.römorkör ile birlikte  bu yıl 2 adet ElectRA 2300SX serisi römorkör SAAM Towage'a, 1 adet ElectRA 2200SX serisi römorkör Bukserog Berging'e ve 1 adet de ElectRA 2300SX serisi römorkör Türkiye'de Sanmar'ın kendi filosuna olmak üzere toplam 5 adet daha ElectRA serisi römorkör teslim edecek. 

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi