Denizcilik Genel Müdürlüğü, kasım ayına ait yük ve konteyner istatistiklerini geçtiğimiz günlerde yayımladı. Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer, istatistiklere ilişkin sosyal medya hesabından bir değerlendirmede bulundu.

Prof. Dr. Esmer, “Kasım ayındaki ciddi yavaşlama, 2023 yılı toplam verilerinin 2022 yılına göre düşük olacağı yönündeki tezimizi destekledi. Ancak konteynerin halen yılı artış ile bitirmesi bekleniyor” ifadelerini kullandı.

Yangshan ve Salalah limanları verimlilik endeksinde zirvede Yangshan ve Salalah limanları verimlilik endeksinde zirvede

Prof. Esmer’in “Kasım ayında önemli düşüş!” notuyla paylaştığı değerlendirmesi şöyle:

“Limanlarımız ocak-kasım döneminde toplam yükte %-4,7 oranında yük kaybına uğradı. Bu dönemde konteyner haricinde tüm yük gruplarında düşüş oldu. Gümrük rejimleri bazında sadece ithalatta bir artış oldu (%4,2). Düşüş ihracat yüklerinde %-12 olurken, transitte %-17 gibi yüksek bir oranda gerçekleşti. Toplam yükte aylık bazda kasım ayında düşüş %-11 gibi önemli bir oranda gerçekleşti.

Konteyner yükünde ise ocak-kasım döneminde (TEU bazında) %1,2 oranında artış olurken gümrük rejimleri içinde kabotaj taşımaları azaldı. Transit konteyner 1,9 milyon TEU ile geçtiğimiz yıl ile aynı kaldı. Konteyner mayıs ayından bu yana yükselişini sürdürüyor. Transit konteyner haziran ayından bu yana her ay ortalama %26 oranında arttı, ancak kasım ayında artış yavaşladı (%6). İhracat konteynerde ise gelişim oranı mayıs ayından bu yana sürerken kasım ayında artış %5 olarak gerçekleşti. Toplam konteynerde ise kasım ayındaki %0,4 oranında artış gerçekleşti. Bu veriler ile toplam Konteynerde mayıs ayından bu yana süren artışta kasım ayı ile birlikte bir yavaşlama olduğu görüldü.

"Kruvaziyer turizmi yükselişini sürdürdü"

Ocak-kasım döneminde Ro-Ro’da halen negatif görünüm sürerken (%-33), bitmiş araçlar aynı dönemde %42 gibi önemli oranda artış ile devam etti. Yıla iyi başlayan kruvaziyer turizmi ise 1,5 milyon yolcu ile yükselişini sürdürdü.

Kasım ayındaki ciddi yavaşlama, 2023 yılı toplam verilerinin 2022 yılına göre düşük olacağı yönündeki tezimizi destekledi. Ancak konteynerin halen yılı artış ile bitirmesi bekleniyor.”

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi