Yunanistan'ın Naftemporiki TV'sine konuşan Atina Esnaf Odası Başkanı Yannis Chatzitheodosiou, "Bu kriz sürdüğü sürece gemiler Kızıldeniz'den geçemez. Bu, ürünlerin Pire limanına ulaşması için 10 ila 20 günlük bir gecikme anlamına gelir" dedi.

Her bir konteynerin taşıma maliyetinin normalde 1.800 Avro olduğunu ancak alternatif güzergah üzerinden kat edilen ekstra mesafe nedeniyle 6.500 Avroya ulaştığını da sözlerine ekledi.

Asya'dan Ümit Burnu üzerinden yapılan sapma, özellikle Akdeniz'deki limanları vurdu ve yolculuğa yaklaşık iki hafta ekledi.

Oda Başkanı, "Bununla birlikte, günde 42 geminin geçmesi gereken Panama Körfezi'nde yağmur olmaması ve şu anda 24'ten az geminin geçmesi gibi nakliye koşullarını daha da etkileyebilecek başka koşullar da var. Birçoğu gemilerini terk edip ABD'ye gitti" diye konuştu.

Yannis Chatzitheodosiou "Savaş devam ettiği ve gemiler ticarete yardım etmeye devam edeceği süre boyunca, gemilere büyük talep ve arzın yapısı nedeniyle sıkıntı ve artan maliyete ek olarak kıtlık da yaşanacak. Uzak Doğu'dan ağırlıklı olarak elektrikli eşya, cep telefonu ve giysi ithal ediyoruz. Elimizde 15-20 günlük bir stok var ancak bu koşullar bir aydan fazla sürerse kıtlık yaşanacak ve gelen ürünler çok daha pahalı olacak" diye uyardı.

Chatzitheodosiou sözlerini "Akaryakıt da Yunanistan’a aynı şekilde geliyor. Dolayısıyla burada da tüm sektörleri ve enflasyonu etkileyebilecek bir artış bekliyoruz" şeklinde tamamladı.

Yangshan ve Salalah limanları verimlilik endeksinde zirvede Yangshan ve Salalah limanları verimlilik endeksinde zirvede

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi