Avrupa Komisyonu ve Belçika'nın AB Konseyi Başkanlığı, üye devletler, liman otoriteleri, Avrupa dernekleri, AB Ajansları ve gümrük ve kolluk kuvvetleri temsilcileri ile birlikte Avrupa Limanları İttifakı Kamu Özel Ortaklığı'nı başlattığını açıkladı. Ortaklık, limanları uyuşturucu kaçakçılığından ve suç sızmasından korumak için çözümler oluşturmak amacıyla ilgili tüm paydaşları bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Avrupa Limanları İttifakı Kamu Özel Ortaklığı'nın başlatılması, kar arayışında aşırı şiddet, yolsuzluk ve gözdağı kullanan suç ağlarının olduğu bir ortamda ortaya çıkıyor. AB'de kokain ele geçirme vakaları rekor seviyelerde. Son yıllarda yıllık bazda 300 tondan fazla kokain ele geçiriliyor. Yalnızca Belçika'da yetkililer, 2023 yılında Antwerp-Bruges Limanı'nda bir önceki yıla göre %10 artışla 121 metrik tonluk rekor bir kokain ele geçirdi.

Limanlar AB dış ticaret hacminin %75'ine, AB iç ticaret hacminin ise %31'ine katkıda bulunuyor. Bu nedenle limanlar, uyuşturucu kaçakçılığına ve yüksek riskli suç ağlarının istismarına karşı özellikle savunmasız durumda. Suçlular, yasa dışı mal içeren konteynerlerin AB'ye geçişini organize etmek için limanları kullanıyor. Buna, en kazançlı suç faaliyetlerinden biri olan ve AB için önemli güvenlik tehditleri oluşturan uyuşturucu kaçakçılığı da dâhil. Bu nedenle, liman otoritelerinden terminal operatörlerine, nakliye ve lojistik şirketlerine kadar kamu ve özel liman operatörleri, limanların ve AB'nin güvenliğinin korunmasında önemli bir rol oynuyor.

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Avrupa Limanları İttifakı şunları amaçlıyor:

Soner Esmer: Limanlarımızın yılın ilk yarısındaki performansı belli oldu Soner Esmer: Limanlarımızın yılın ilk yarısındaki performansı belli oldu

-Gümrükler tarafından ele geçirilen uyuşturucuların %70'inin limanlarda gerçekleştiği gerçeğini hesaba katmak amacıyla, limanlarda risk yönetimini ve daha hedefe yönelik ve etkili kontrolleri güçlendirmek için gümrük topluluğunu uyuşturucu kaçakçılığına karşı harekete geçirmek,

-Europol, Eurojust ve Avrupa Savcılığı'nın desteğiyle ve Cezai Tehditlere Karşı Avrupa Çok Disiplinli Platformu kapsamındaki özel eylemler yoluyla, limanlarda ve uyuşturucu kaçakçılığını organize eden suç örgütlerine karşı kolluk operasyonlarının güçlendirilmesi,

-Farklı aktörler arasında farkındalığı artırmak ve aynı zamanda uyuşturucu kaçakçılığı ve suç sızmasıyla mücadelede liman otoritelerini ve özel nakliye şirketlerini desteklemek için uyuşturucu kaçakçılığına karşı yardımcı olacak bir Kamu Özel Ortaklığı kurmak.

Avrupa Komisyonu, bu kamu-özel ortaklığının, limanların dayanıklılığını güçlendirecek ve uyuşturucu kaçakçılığı ve suç sızmasına karşı mücadeleyi hızlandıracağını açıklayarak ortaklığın, ‘güvenlik açıklarını belirlemeye, en iyi uygulamaları paylaşmaya ve liman güvenliğini güçlendirmek için pratik çözümler bulmaya odaklanacağını’ duyurdu.

Ortaklık, uluslararası ve AB güvenlik standartlarının uygulanması ve kolluk kuvvetleri ile gümrükler ile limanlarda çalışan kamu ve özel operatörler arasındaki işbirliği yoluyla, limanlardaki gözdağı, yolsuzluk ve suç sızmasını ele alacak.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi