World Weather Attribution araştırma konsorsiyumu tarafından yapılan çalışmaya göre, Panama Kanalı'nda suyun kanal yerine insan tüketimi için önceliklendirilmesi nakliye kısıtlamalarında rol oynadı.

Panama'nın 2023 yılında kayıtlara geçen en kurak üçüncü yılını yaşaması, kanal otoritesinin Atlantik ve Pasifik Okyanuslarını birbirine bağlayan ve deniz ticareti için hayati bir rota görevi gören su yolundan geçen gemilerin boyutunu ve sayısını kısıtlamasına yol açtı. Zaman zaman 100'den fazla gemi sıraya girmiş ve küresel deniz taşımacılığının yaklaşık %5'inden sorumlu olan kanalı kullanmak için 21 güne kadar bekledi.

Husi militanlarının Kızıldeniz'den geçerek dünyanın en işlek su yolu olan Süveyş Kanalı'na giden gemilere yönelik saldırıları nedeniyle nakliyecilerin alternatif güzergâhlar aramaya başlamasıyla Panama son aylarda kanala olan talebin zirveye çıkmasıyla karşı karşıya kaldı.

Tuna Nehri'nde gemi kazası: 2 kişi öldü, 5 kişi kayıp Tuna Nehri'nde gemi kazası: 2 kişi öldü, 5 kişi kayıp

Düşük yağışın nedenlerini analiz eden World Weather Attribution'dan bilim adamları, El Nino'nun sona ermesi ve yağmur mevsiminin her zamanki gibi gelmesiyle kanalın bu yıl normal faaliyetlerine dönebileceğini söyledi.

Panama'daki Smithsonian Tropikal Araştırma Enstitüsü'nde araştırmacı olan ve çalışmanın yazarlarından Steven Paton, "Kanal sisteminin yılsonuna kadar tamamen şarj olacağını ve sevkiyatın bundan birkaç ay önce normale döneceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Çalışma, Panama'da geçen yıl yağışların ortalamanın %26 altına düşmesinin temel nedeninin iklim değişikliği değil El Nino olduğu sonucuna vardı.

El Nino, Doğu Pasifik Okyanusu'nda doğal olarak meydana gelen ve ortalama her iki ila yedi yılda bir küresel olarak hava düzenini bozan bir ısınma. En son El Nino 2023 yılının ortalarında başladı.

Paton El Nino'nun sona erdiğini söylerken, Avustralya Meteoroloji Bürosu da geçen ay aynı açıklamayı yapmıştı. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi henüz El Nino'nun sona erdiğini söylemedi.

World Weather Attribution'a göre su yönetimi de su seviyelerinde etkili oldu.

Kanalın kilitleri, Panama nüfusunun yarısına içme suyu da sağlayan Gatun Gölü adlı bir rezervuardan yararlanıyor. Araştırmaya göre yetkililer, 2016'daki kuraklığın ardından yaptıkları gibi içme suyunu karneye bağlamak yerine 2023'te gemi trafiğini kısıtlamaya karar verdi.

Editör: Haber Merkezi