Yunan ve Çinli armatörler gemi siparişlerinde liderlik yarışında Yunan ve Çinli armatörler gemi siparişlerinde liderlik yarışında

Nisan 2024'te analist Alphaliner'ın 330.000 teu kapasite olarak tanımladığı 50 yeni inşa teslim edildi.

Bu rakam dünyanın en büyük 12. konteyner şirketi Pacific International Lines tarafından işletilen tüm kapasiteden daha yüksek ve bugün tüm küresel pazarda %1,1'lik bir paya denk geliyor.

Nisan ayındaki rekor, mart ayında 260.000 teu kapasiteli 41 yeni inşa geminin teslim edilmesini takip ediyor.

Alphaliner'a göre, Cosco Shipping beş gemi ve toplam 58,700 teu kapasite ile en büyük teslimat hacmine sahipken, MSC toplam 58,600 teu kapasiteli beş gemi ile hemen arkasından geliyor.

Ocean Network Express'in yıllık sonuçlarında belirttiği gibi, Kızıldeniz krizi nedeniyle Ümit Burnu üzerinden yapılan yönlendirmeler, artan sayıda yeni inşa geminin teslim edilmesiyle 2023 sonuna kadar kötüleşen talep ve arz tablosunu tersine çevirdi.

Alphaliner haftalık raporunda, "Birkaç yıl önce pek çok kişi 2024 yılında gemicilikte büyük bir kapasite fazlası yaşanacağını öngörmüştü, ancak şu ana kadar piyasa tüm yeni kapasiteyi oldukça iyi bir şekilde absorbe etti. Gemilerin Ümit Burnu'na yönlendirilmesi ve daha sıkı çevre düzenlemeleri nedeniyle ek yavaş seferler yapay olarak yeni tonaj talebi yarattı" dedi.

Editör: Haber Merkezi