Japonya merkezli Ocean Network Express (ONE), sıralamada zirve yarışında Tayvan merkezli Evergreen'i geride bırakarak altıncı sıraya yükseldi.

Analist Alphaliner, ONE'ın statik kapasitesinin 1.681.897 teu'ya ulaştığını, Evergreen'in 17 Ağustos itibarıyla 1.673.600 teu'sunu geride bırakarak küresel düzeyde altıncı sıraya yerleştirdiğini bildirdi.

ABD'den Çin'de üretilen gemiden karaya vinçlere yüzde 25 gümrük vergisi ABD'den Çin'de üretilen gemiden karaya vinçlere yüzde 25 gümrük vergisi

Bu durumun geçici olduğunu belirten analist, Evergreen'in filosunun yüzde 50'sini kapsayan bir sipariş defterine sahip olduğunu buna karşılık ONE'ın sadece yüzde 27,9'unu oluşturan bir sipariş defteri olduğuna işaret ediyor.

Bu nedenle Alphaliner, Evergreen'in "altıncı sırayı tamamen geri kazanmasını ve kendisi ile yedinci sıradaki [taşıyıcı] arasına biraz mesafe koymaya başlamasını" bekliyor.

Sıralamada altıncı ve beşinci sıralar arasında 200.000 teu'luk bir “tampon” var; tüm gözler Hapag-Lloyd'a, kiralama ve yeni inşa programına ve 21 Ağustos'ta ihale sürecinin kapanmasının ardından Alman taşıyıcının büyüyüp büyüyemeyeceğine odaklanıyor.

HMM'nin satın alınmasıyla portföyüne 1 milyon teu daha eklendi.

Sıralamada etkili olacak bir diğer durum ise hurdaya çıkarma oranı.

7DENİZ - ÖZEL

Editör: Haber Merkezi