Kutup bölgesinde küresel ısınmayla deniz yollarının açılması daha fazla turisti bu bölgeye çekiyor. Özellikle de Nome bölgesine. Alaska'nın bu bölgesindeki en büyük liman projesi tamalandığında hem büyük sivil hem de askeri gemiler limanı kullanabilecek.

Bir dönem köpek yarışları ve 1898’deki altın aramalarıyla gündemde olan bölge şimdilerde lüks seyahatlerin gözdesi olma yolunda.

Ama bir problem var. Büyük gemilerin yanaşabileceği bir liman yok.

İşte bu değişmek üzere.

600 milyon dolarlık projeyle 3500 nüfuslu Nome, Kutup bölgesinde ilk derin deniz limanına kavuşuyor.

Proje çerçevesinde küçük gemilerin yanaşabildiği liman büyültülecek. Projenin 2030’a kadar bitmesi hedefleniyor.

Projenin tamamlanmasıyla 4 bin kişilik büyük yolcu gemileri limana yanaşabilecek, ayrıca kargo gemileri de 60 Alaska kasabası için limana malzeme taşıyabilecek.

Liman sadece sivil amaçlı kullanılmayacak.

Bölgedeki Rus ve Çin gemilerine karşı askeri gemiler de limanı kullanabilecek.

Nome’daki yetkililer ve iş sahipleri projeden heyecan duyarken bazı endişeler de beraberinde gelmiyor değil.

Özellikle daha fazla turistin bölgeye gelecek olması, gemi trafiğinin artacak olması çevreye ve bölgedeki hayvanlara yaşamları dayanan Alaskalı yerlileri endişelendiriyor.

Araştırmalar yolcu gemisindeki bir kişinin Nome’da bir günde ortalama 100 dolar harcadığını gösteriyor.

Nome’da yaşayan Glenn Steckman, limanın genişlemesiyle daha büyük yolcu gemilerinin bölgeye gelmesini ve vakit geçirmesini umuyor.

Bunların hepsini olanaklı hale getiren ise iklim değişkliği.

Somali açıklarında korsan saldırısı Somali açıklarında korsan saldırısı

Nome, 1898’de altının keşfedilmesinin ardından kuruldu. Bu yüzyılda en sıcak 10 kış mevsiminden 6’sını yaşadı. Bering Boğazı 2009’dan bu yana daha yoğun.

2009’da Bering Boğaz’ından 262 gemi geçerken, 2022’de bu sayı 509 oldu.

Nome Belediye Başkanı John Handeland, ilk derin deniz Kutup limanının Nome’da olacağına dikkat çekiyor “ama bu son olmayacak” ifadesini kullanıyor.

İşçiler var olan limanı genişletirken 12,2 metre derine inecekler, böylece büyük yolcu gemileri, kargo gemiler, uçak gemisi hariç her Amerikan savaş gemisi limana yanaşabilecek.

Alaska’nın Cumhuriyetçi Kongre üyesi Dan Sullivan, büyütülmüş limanın Amerika’nın Kuzey Kutbu’ndaki stratejik altyapısının merkezi olacağını vurguluyor.

Amerikan ordusu Alaska’daki varlığını artırıyor. Anchorage ve Fairbanks’a savaş uçağı üsleri yerleştiriyor. Alaska’da yeni bir hava üssü kuruluyor, ABD askerleri soğuk savaş çatışmalarına hazırlık eğitimi alıyor.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi