Cibuti'ye ihraç edilen ürünler gemilerde bekletiliyor Cibuti'ye ihraç edilen ürünler gemilerde bekletiliyor

Bu hafta TOC Europe'da konuşan Vespucci Maritime CEO'su ve Ortağı Lars Jensen, Husi saldırılarından kaçınmak için Kızıldeniz'den Ümit Burnu üzerinden yapılan seferlerin piyasadaki mevcut tüm kapasiteyi tükettiğini ve "kelimenin tam anlamıyla sıfır kapasite fazlası" bıraktığını açıkladı.

Jensen, "Üstüne başka bir krizle başa çıkmamızın imkanı yoktu ve son bir buçuk ayda yaşananlar temelde büyük tıkanıklık sorunlarıydı" dedi.

Bazı gemilerin büyük limanlarda bir hafta beklemesi ve Batı Akdeniz'deki büyük tıkanıklık nedeniyle Jensen, pandemi döneminde görülen ve en kötü durumda liman tıkanıklığının kapasitenin %14'ünü ortadan kaldırdığı bir duruma doğru gidildiğini söyledi. Bunun da ötesinde, halihazırda kapasitesi yetersiz olan tedarik zincirine daha fazla hacim iten büyük bir talep patlaması yaşanıyor.

Jensen, "Bu sadece çok çok erken bir pik sezon olabilir. Eğer durum böyleyse, Temmuz ayının başına geldiğimizde talep patlaması azalacak ve biraz soluklanacağız ya da en azından fiyatlarda bir sınırlama olacak. Eğer bu sadece erken bir yoğun sezon değil de daha güçlü bir talep söz konusuysa, fiyat seviyeleri büyük olasılıkla yükselecek ve pandemi sırasında gördüğümüz rekor seviyeleri zorlamaya çalışacaktır. Bu tamamen mümkündür" diye konuştu.

Seatrade Maritime News tarafından bunun gerçekleşme olasılığının ne kadar olduğu sorulan Jensen, bu konuda bir yüzde veremeyeceğini söyledi.

Benzer bir senaryoyu çizen Sea-Intelligence analistleri de, Ümit Burnu çevresindeki ek seyir mesafesinin hesaba katılması halinde oranların pandemi seviyelerini aşabileceğine inanıyor. Oranların ne kadar yükselebileceğine gelince, bu sorunun cevabını kimsenin gerçekten bilmediğini söylüyorlar.

Sea-Intelligence CEO'su Alan Murphy, "Oranlar ne kadar yükselebilir? sorusuna verilebilecek en kolay yanıt, pandemi sırasında görülen maksimum seviyeye işaret etmek olacaktır. Ancak bu, pandemi sırasında mevcut olmayan, artan Afrika turu sefer mesafelerini hesaba katmıyor" şeklinde konuştu.

Murphy, navlunların sapmalar nedeniyle kat edilen ilave deniz miline paralel olarak artması halinde, "Nakliyeciler için korkutucu senaryoya ulaşırız. Deniz mili başına ödenen ücret pandemi sırasındaki seviyeye ulaşırsa, Şanghay'dan Rotterdam'a FFE başına 18.900 dolar, Şanghay'dan Cenova'ya FFE başına 21.600 dolar ve Rotterdam'dan Şanghay'a geri dönüşte FFE başına 2.200 dolarlık spot ücretler göreceğiz" dedi.

Nakliyecileri biraz olsun rahatlatan Drewry'nin Dünya Konteyner Endeksi (WCI) 13 Haziran'da bir önceki haftaya göre sadece %2 artarak FFE başına 4.801 dolara yükseldi ve son dönemdeki çift haneli yüzdelik haftalık artışları hafifletti.

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi