Türk gemicilik sanayisinin son dönemde en fazla yıldızının parladığı alan askeri araçlar oldu. Afrika’dan Ortadoğu’ya geniş bir coğrafyaya askeri deniz aracı teslim eden Türk tersanelerinin son durağı Asya’nın en uç noktalarından olan Malezya.

İlk otonom sualtı aracı 'DERİNGÖZ' testleri geçti İlk otonom sualtı aracı 'DERİNGÖZ' testleri geçti

Bu yılın mayıs ayında Asya-Pasifik’in en geniş kapsamlı savunma fuarlarından olan Langkawi Uluslararası Denizcilik ve Havacılık Fuarı'nda (LIMA 2023) Türk savunma sanayisinden 18 Türk şirketi katılmıştı. Bu fuarda vitrine çıkan STM500 denizaltısını başta olmak üzere birçok deniz aracı tanıtılmıştı.

Fuarda Malezya Donanması’na ADA sınıfı korvet, İ sınıfı fırkateyn olmak üzere Türk gemilerinin de gireceği konuşulmuştu. Dünya.com’dan Kerim Ülker’in haberine göre, o temaslar meyvelerini vermeye başladı. Malezya Savunma Bakanı Mohammed Hassan, hükümete verdiği bir sunumda LMS Batch 2 adı verdikleri ihale kapsamında Türkiye’den askeri gemi tedarik edeceklerini söyledi.

İhaleye 3 Türk şirketi katılıyor

Bakan Hassan her ne kadar detaylı açıklama yapmasa da ihaleye Türkiye’den ASFAT, Dearsan ve STM Savunma’nın katıldığı biliniyor. İhaleyi kimin kazandığı, ne kadarlık bir üretim planlandığı ise açıklanmadı.

Fenerbahçe’nin eski Başkanı Aziz Yıldırım’ın şirketi Dearsan’ın ihaleye C92 korveti ile katılıyor. Bu korvet en önemli üretimini ise Nijerya Donanması’na yapıyor. STM ise Ukrayna’ya MİLGEM korveti tedariki projesinde çalışırken, ASFAT ise PN MİLGEM projesinde gemi inşa ediyor.

MİLGEM’in ilk ürünü olan ADA sınıfı korvetlerden STM yükleniciliğinde Türk Donanması için 4 adet inşa edilmişti. 2018 yılında imzalanan Pakistan (PN) Milgem çalışmasıyla projenin ilk gemisi PNS Babur, PNS Badr ve PNS Khaibar denize indirilmişti. Malezya medyası ülkedeki Kraliyet Donanması’nın, bu yıl 3 adet LMS Batch 2 gemisi tedariki planladığını vurguluyor. Önümüzdeki süreçte bu 5 gemi daha katılacak.

Editör: Haber Merkezi