Kızıldeniz krizi nedeniyle konteyner transit süreleri artıyor Kızıldeniz krizi nedeniyle konteyner transit süreleri artıyor

Deniz taşımacılığı devlerinden Maersk, Husi saldırıları nedeniyle gemilerini Ümit Burnu çevresine yönlendirmeye devam edeceğini duyurdu.

Bu karar, Kızıldeniz'deki nakliye aksaklıklarının süresiz olarak devam edeceğine dair güçlü bir işaret veriyor.

Maersk yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği'nin ASPIDES Operasyonu'nun kurulmasını ve ABD liderliğindeki Refah Muhafızı Operasyonu deniz koalisyonlarının devam eden çabalarını memnuniyetle karşıladığını belirterek, bu girişimlerin sonunda Kızıldeniz'deki düzenli operasyonların güvenli bir şekilde geri dönmesini sağlayacağından umutlu olduğunu söyledi. Bununla birlikte, bölgedeki risk seviyesi nihayetinde bölgeye geri dönüşü haklı çıkarmak için hala çok yüksek.

Maersk'in açıklamasında True Confidence ve Rubymar da dahil olmak üzere ticari gemilere yönelik son saldırılara dikkat çekildi. Şirket, bu olayların Husi füze saldırılarının "ölümcül etkinliğinin" altını çizdiğini ve kararına katkıda bulunduğunu söyledi.

Maersk, bazı denizcilik hatlarının güvenlik risklerine rağmen Kızıldeniz üzerinden seferlerine devam ettiğini ya da etmeyi planladığını kabul etmekle birlikte, Ümit Burnu üzerinden ve Afrika çevresinden yapılan seferlerin şu anda müşterileri için en istikrarlı tedarik zinciri çözümünü sunduğuna inandığını söyledi.

Açıklamada, "Şebeke değişiklikleri karmaşıktır ve uygulanması zaman alır ve bu tür değişiklikleri yalnızca daha uzun bir süre boyunca sürdürülebildiklerinde uygulamamız gerektiğine inanıyoruz. Mevcut koşullar altında daha fazla kesintiden kaçınmanın tek yolunun bu olduğuna inanmaya devam ediyoruz. Birçok kez belirttiğimiz gibi, en büyük önceliğimiz mürettebatımızın güvenliği ve refahı, sefer yaptıkları gemilerin güvenliği ve taşıdığımız müşterilerimizin kargolarının güvenliği ve bütünlüğü olmaya devam ediyor. Kızıldeniz'de seferlere yeniden başlamanın yakın gelecekte mümkün olacağına dair umudumuzu koruyoruz ve müşterilerimize gelişmelerle ilgili düzenli güncellemeler sunmaya kararlıyız" denildi.

Maersk, 30 Aralık'ta Maersk Hangzhou'ya yapılan füze saldırısı ve gemiye çıkma girişiminin ardından ocak ayı başında Kızıldeniz geçişlerini "öngörülebilir bir gelecek" için askıya almıştı. Olay, Maersk'in aralık ayı ortasında ABD liderliğindeki deniz koalisyonu Refah Muhafızı Operasyonu'nun kurulmasının ardından bölgeden geçişleri yeniden başlatma kararı almasının ardından meydana geldi.

Editör: Haber Merkezi