ABD ve İngiltere'den İran'a "MSC Aries'i serbest bırakın" çağrısı ABD ve İngiltere'den İran'a "MSC Aries'i serbest bırakın" çağrısı

ABD'nin İsrail'e silah taşıması protestolara sahne oldu. San Francisco Limanı'nda toplanan 800'den fazla kişi kendilerini İsrail'e silah taşıyan gemiye zincirleyerek bu duruma karşı olduklarını gösterdiler. Harvey Milk adlı USNS gemisi, ABD'nin İsrail'in Gazze'deki faaliyetlerine verdiği desteği protesto eden göstericilerin hedefi oldu.

Olay, Başkan Biden'ın yönetiminin İsrail'in Gazze'deki askeri saldırısına verdiği destek nedeniyle artan eleştirilerin bir yansıması olarak meydana geldi.

Protestocular geminin İsrail'e silah sevkiyatını engellemeye çalışırken "Filistin sonsuza kadar yaşayacak" sloganları atarak İsrail'in askeri operasyonlarını güçlendirmek için ABD'nin yardımına karşı gelişen direnişi vurguladılar.

Tansiyon yükseldikçe protestocular kolluk kuvvetleriyle çatıştı. En az 14 kişi gemiye izinsiz girmekten tutuklanırken, beş protestocu da tutuklanmaya direnmekle suçlandı. Kargaşa sırasında meydana gelen olayda üç kişi yaralandı.

Protesto, Nancy Pelosi'nin LGBTQ+ hakları hareketinde önemli bir kişi olan ve gemiye adını veren Harvey Milk'i onurlandırmak için planlanan katılımı da dahil olmak üzere civarda planlanan etkinlikleri engelledi.

Çıkan karışıklıklar Pelosi'nin planlanan basın toplantısının iptal edilmesine yol açtı.

Editör: Haber Merkezi