Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) çevre denizleri ile KKTC ve Türkiye arasındaki tüm deniz trafiğinin izlenebilmesi amacıyla KKTC’de kurulacak ‘Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi projesi hayata geçiriliyor. Proje ile Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de etkinliğinin artırılması ve bölgedeki gemi hareketlerinin aktif olarak tespit edilip bütünleşik bir resme aktarılması planlanıyor. Proje, Altyapı Bakanlığı Yatırım Programına dahil edildi. Çalışmalar Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, ‘Doğu Akdeniz Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi Kurulumu Projesi’nde imzaların 23 Ocak Salı günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Prof. Dr. Erhan Arıklı’nın katılımlarıyla atılacağını bildirdi.

İmamoğlu DTO'nun meclis toplantısına katıldı İmamoğlu DTO'nun meclis toplantısına katıldı

GTH Sisteminin ana bileşeni olan Trafik Gözetleme İstasyonlarında (TGİ) gemi trafiğinin gözlenmesi ve yönetilmesi için radar iz verileri, telsiz iletişimi, radyo yön bulucu sistem verileri, meteoroloji verileri, otomatik tanımlama sistemi (AIS/OTS) verileri, alarm verileri ile ses ve görüntü bilgilerinin kaydedilerek, Gemi Trafik Hizmetleri Merkezine (GTHM) gönderilecek.

KKTC 1 adet GTH Merkezi ile 3 adet Trafik Gözetleme İstasyonundan (Karpaz, Sadrazamköy ve Zeytinlik Feneri) oluşan KKTC Gemi Trafik Hizmetleri (GTH) Sistemi için HAVELSAN Hava Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile sözleşme imzalanacak. Projenin ise 2 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. 

Editör: Haber Merkezi