Yemen'deki Husi isyancıların saldırılarının ardından Kızıldeniz-Süveyş Kanalı güzergahından ayrılan yük gemilerinin sayısında artış yaşanıyor. Doğu-batı ticaretinin belkemiği olan bu rota, Ümit Burnu etrafındaki geleneksel rotaya göre birdenbire ikinci plana atıldı. Bu da tipik bir Asya-Kuzey Avrupa konteyner servisine 1.900 deniz mili ve 10 gün ekliyor.

Üst düzey nakliyeci Kuehne+Nagel'e göre, çarşamba sabahı itibariyle Cape rotasını kullanan toplam 700.000 TEU'luk yaklaşık 120 konteyner gemisi bulunuyor. Bu geçiş, Süveyş Kanalı'na sığmayan VLCC'ler ve Capesize dökme yük gemileri tarafından düzenli olarak yapılıyor, ancak değerli ve zamana duyarlı yükleriyle yük gemileri tarafından neredeyse hiç kullanılmıyor. Yakın denizcilik tarihinde yük gemilerinin Afrika'nın güney ucuna doğru toplu bir U dönüşü yaptığı diğer tek sefer Ever Given adlı yük gemisinin karaya oturduğu ve Süveyş Kanalı'nı beş gün boyunca tamamen kapattığı 2021 yılıydı.

Kızıldeniz krizi, Asya-Akdeniz rotalarında transit sürelerini yüzde 39 artırdı Kızıldeniz krizi, Asya-Akdeniz rotalarında transit sürelerini yüzde 39 artırdı

Kesinti, konteyner taşıyıcılarının hissedarları için memnuniyet verici bir rahatlama olacak. Tüm küresel hücresel taşımacılık kapasitesinin yaklaşık yüzde altısı, Kızıldeniz'deki aksaklıktan etkilenebilir, fazla tonajın bir kısmı absorbe edilebilir ve batı yönündeki Asya-Avrupa ticaret yollarındaki navlun oranları önemli ölçüde artabilir. Aksi takdirde durgun ve zarar eden bir pazarda, bu yüksek hacimli rota artık konteyner taşıyıcıları için ender görülen bir kârlılık olanağı sağlıyor.

Aralarında NYK, MOL ve K Line'ın da bulunduğu bazı denizcilik şirketlerinin hisse fiyatları, kesintinin başlamasından bu yana yaklaşık yüzde 5-6 oranında arttı. Süveyş Kanalı'ndan uzaklaşma planlarını açıklayan ilk hatlardan biri olan Maersk'in hisse fiyatı son iki hafta içinde yüzde 20 oranında arttı.

Editör: Haber Merkezi