Küresel ekonominin kalbi, İsviçre’nin Davos kasabasında atıyor. 120 ülkeden iş insanı ve siyasetçilerin katıldığı Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) 54’üncü zirvesi, yarın akşama kadar sürecek. “Güvenin Yeniden İnşaası” temalı Davos toplantılarına katılanlardan biri de Kaliforniya merkezli çok uluslu enerji şirketi Chevron’un CEO’su Michael Wirth oldu.

Wirth, CNBC’ye verdiği röportajında Yemen’deki Husilerin Hamas’a destek için Kızıldeniz’den geçen ticari gemileri hedef alması nedeniyle dünya üzerinde ciddi bir tedarik sorunu yaşanabileceğine ve bunun petrol fiyatlarına yansıyabileceğine dikkat çekti. Wirth, “Kızıldeniz'deki kriz, petrol akışına yönelik ciddi riskler oluşturuyor ve gerginliklerin Orta Doğu'da büyük bir arz kesintisine yol açması halinde fiyatlar hızla değişebilir. Bu çok ciddi bir durum ve daha da kötüye gidiyor gibi görünüyor. ABD ham petrolünün varil başına 73 doların altında işlem görmesine şaşırıyorum çünkü riskler oldukça gerçek. Dünyadaki petrolün büyük bir kısmı bu bölgeden akıyor ve kesilmesi durumunda işlerin çok hızlı değiştiğini görebilirsiniz” dedi.

Avrupa yeşil denizcilik yakıt projelerinin üçte ikisi risk altında Avrupa yeşil denizcilik yakıt projelerinin üçte ikisi risk altında

18 küresel lojistik şirketi, gemilerini Kızıldeniz’den çekti, güzergahın uzamasına rağmen Ümit Burnu’na yönlendirdi Chevron’un şimdilik böyle bir karar almadığını belirten Wirth, şirketinin Kızıldeniz’i takip eden ABD Donanması ile yakın işbirliği içinde çalıştığını belirterek, “Ancak tabi, işler her an değişebilir. Gerçekten çok dikkatli izlemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi