Belçikalı yetkililer yaptıkları açıklamada, gümrüklerin sadece 2023 yılında Antwerp Limanı'nda 116 ton kokain ele geçirerek üst üste ikinci yıl rekor kırdığını söyledi. 2022 yılında 109 ton kokain ele geçirilmişti.

Belçika Maliye Bakanı Vincent Van Peteghem'e göre, Antwerp ile birlikte daha büyük Antwerp-Bruges Limanı'nı oluşturan Zeebrugge Limanı'nda geçen yıl beş ton daha kokain ele geçirildi.

Rakamların mevcut olduğu en son yıl olan 2021'de AB ülkeleri tarafından 303 ton kokain ele geçirildi ve bunların yaklaşık %75'i Belçika, Hollanda ve İspanya'daydı.

Van Peteghem, "Bu miktarlar limanlarımızda ve şehirlerimizde güvenlik, sahadaki yüzlerce gümrük ve liman çalışanının güvenliği ve ailelerimizin güvenliği için devasa bir tehlike oluşturuyor" dedi.

Van Peteghem bu rakamları Hollanda Devlet Sekreteri Aukje de Vries ile birlikte açıkladı ve Hollanda gümrük memurlarının geçen yıl 140'tan fazla kokain sevkiyatı ele geçirdiğini, bunların arasında ülke tarihinin en büyük kokain sevkiyatı olan ve Ekvator'dan Panama üzerinden Rotterdam'a gönderilen sekiz tonluk kokain sevkiyatının da bulunduğunu söyledi.

Uyuşturucu kaçakçılığına karşı Avrupa Limanlar İttifakı oluşturuldu

De Vries ayrıca Hollanda gümrük dalış ekibinin Antwerp'te de çalıştığını ve iki komşu ülkenin Latin Amerika ile ortak işbirliği yaptığını belirtti.

Marport'ta gemiye yüklenen konteynerler denize düştü Marport'ta gemiye yüklenen konteynerler denize düştü

Avrupa Komisyonu da son zamanlarda artan uyuşturucu miktarlarının limanlar üzerinden kaçırılması nedeniyle Avrupa Limanlar İttifakını oluşturdu.

İttifakın faaliyetlerinden biri de limanlara tarama ekipmanı eklemek için 220 milyon dolardan fazla harcama yapmak olacak. Örneğin Antwerp, 2028 yılına kadar tüm yüksek riskli konteynerlerin taranması için söz verdi. Aynı zamanda Avrupa Birliği'nin kolluk kuvveti Europol, Antwerp, Hamburg, Bremerhaven ve Rotterdam limanlarının Güvenlik Yönlendirme Komitesi ile birlikte AB limanlarındaki suç şebekelerinin kolluk kuvvetleri için yarattığı risk ve zorlukları inceleyen ortak bir analiz raporu yayınladı.

Editör: Haber Merkezi