Husilerin Kızıldeniz'de deniz taşımacılığına yönelik saldırılarının ekonomik etkileri, Eilat Limanı'nın hacimlerindeki %85'lik düşüşün ardından İsrail hükümetinden mali yardım talebinde bulunmasıyla ortaya çıktı.

Eilat, İsrail'in Kızıldeniz'deki güney kıyısında yer alıyor ve ülkeyi Süveyş Kanalı'ndan geçmeye gerek kalmadan Asya ve Hint Okyanusu'na bağlıyor. 2022'nin 4. çeyreğinde 124.000 ton elleçleme yapan tesis, o yılın ilk çeyreğindeki seviyesini ikiye katladığından beri hacimler düşüşteydi.

Ancak 7 Temmuz'da Knesset'in Ekonomik İşler Komitesi ile yapılan bir toplantıda CEO Gideon Golbert limanda sekiz aydır hiçbir faaliyet olmadığını ve hiçbir gelirin gelmediğini söyledi.

Kızıldeniz'de saldırılar sırasında zarar gören denizaltı kabloları onarıldı Kızıldeniz'de saldırılar sırasında zarar gören denizaltı kabloları onarıldı

Ağırlıklı olarak dökme yük, potas ve araba ithalatının yanı sıra bazı konteynerlerin elleçlendiği liman, ülkenin Akdeniz'deki limanları Aşdod ve Hayfa'dan oldukça küçük ancak Husi saldırılarının etkileri İsrail ticaretini açıkça etkilemiş durumda.

Daha geniş bir ölçekte, Husi eylemleri her hafta yüzlerce konteyner gemisinin Afrika Burnu'ndan Avrupa'ya doğru yaklaşık 4. 000 milyon daha uzun bir yolculuğa çıkmasına neden oldu, bu da yakıt maliyetlerini ve emisyonları artırdı; AB ETS'nin ilk artışı bu yılın ocak ayında tanıtıldı.

Alphaliner'a göre, Orta Doğu'daki çatışmalar ikinci el konteyner gemisi piyasasına önemli bir ivme kazandırdı.

Alphiner'ın analizinde "2024'ün ilk yarısında konteyner alım satım işlemleri, taşıyıcıların ve NOO'ların gemi kiralama ve navlun piyasalarındaki hareketliliğe tepki vermesiyle yeniden artış gösterdi. İşlemlerde 2023'ün ikinci yarısında yaşanan düşüşün ardından, 2024'ün ilk altı ayında yarım milyon teu'dan fazla konteyner tonajı el değiştirdi" denildi.

Gemi işletmecileri Ümit Burnu çevresindeki seferlere yönelik talebi etkin bir şekilde karşılayabilmek ve haftalık programları sürdürebilmek için "mevcut her gemiyi aradı".

Alphaliner'a göre ocak ve haziran ayları arasında 572.600 teu'luk 141 gemi işlem görürken, bu rakam ayda ortalama 23 adet oldu.

Taşıyıcılar başlangıçta Kızıldeniz taşımacılığındaki kesintinin kısa süreli olacağına inanmış ve 2023'ün sonlarında fiyatlardaki artışa hemen tepki vermemişti.

2024'ün ilk yarısında 1,6 milyon teu'luk devasa bir yeni inşa kapasitesi akınına rağmen, nakliyeciler program boşluklarını kapatmak ve sabit fiyatlardan faydalanmak için ikinci el piyasasında daha da fazla tonaj aradı.

Alphaliner ayrıca, atıl filonun mayıs ayında %0,4'e düşmesiyle birlikte neredeyse tüm mevcut gemilerin kazançlı işlerde kullanıldığını ve atıl konteyner filosunun son altı hafta içinde minimum düzeyde artmasına rağmen, işsiz gemi sayısının toplam filonun %1'inin altında kaldığını bildirdi.

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi