Türkiye'deki depremzedeler için sahra hastanesi kuracak İtalyan yardım gönüllülerini ve yardım malzemelerini taşıyan İtalyan donanmasına ait San Marco gemisi Türkiye'ye doğru yola çıktı.

Kandıra'daki bazı sahillerde denize giriş yasağı Kandıra'daki bazı sahillerde denize giriş yasağı

Başbakanlık Sivil Savunma Departmanından yapılan yazılı açıklamada, İtalya'nın Avrupa Birliği (AB) Sivil Savunma mekanizması bünyesindeki yardımlarının sürdüğü, İtalyan donanmasına ait San Marco gemisinin kısa süre önce Brindisi limanından ayrılarak Türkiye'ye doğru yola çıktığı bildirildi. San Marco gemisinin, yerel makamlara destek vermek üzere, Piyemonte bölgesinin temin ettiği dört yoğun bakım üniteli bir sahra hastanesini, yardım malzemelerini ve gönüllülerden oluşan bir ekibi Türkiye'ye götürdüğü belirtildi.

Gemide ayrıca İtalya'nın Abruzzo ve Puglia bölgelerinden gönderilen tıbbi malzemelerin de olduğu bilgisi paylaşıldı.

Deprem bölgesinde halihazırda İtalyan Sivil Savunması ve İtalyan İtfaiyesi'nden yaklaşık 70 kişi, arama-kurtarma çalışmalarına destek veriyor.

Ambulans uçak Antalya'da

Hollanda Savunma Bakanlığı da, depremzedelere yardım için tıbbi imkanlara sahip 'uçan ambulans' gönderdi.

Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin "uçan kale" olarak olarak adlandırılan ve ambulans olarak kullanılan C-130 tipi uçağı bugün Antalya Havalimanı’na indi. C-130'un kargo ambarı, uçuş başına maksimum yaklaşık 70 hasta ve yaralıyı taşıyabilecek biçimde dönüştürüldü. Hasta ve yaralılar, uçaktaki Hollandalı medikal uzmanlar tarafından tıbbi tahliye operasyonuyla başka bölgelerdeki sağlık kuruluşlarına nakledilebilecek. 

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi