İran Devrim Muhafızları 13 Nisan'da Hürmüz Boğazı'nda 25 kişilik mürettebatıyla MSC Aries adlı konteyner gemisine el koymuş, Tahran da İsrail'in Şam'daki konsolosluğuna düzenlediği şüpheli saldırıya misilleme yapma açıklamasında bulunmuştu. İran bu kritik nakliye rotasını kapatabileceğini söylemişti.

Yemen'deki Husilerin İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı Filistinlilerle dayanışma için Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ndeki ticari gemilere düzenlediği son saldırılar küresel deniz taşımacılığını etkiledi.

İran medyasına göre İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdollahian Portekizli mevkidaşı Paulo Rangel ile yaptığı telefon görüşmesinde “gemi mürettebatının serbest bırakılmasıyla ilgili insani meselenin kendilerini ciddi şekilde ilgilendirdiğini” söyledi.

Rangelian'ın, mürettebatın Tahran'daki büyükelçilerine teslim edileceğini söylediği aktarıldı. Haberlerde bunun ne zaman gerçekleşeceği belirtilmedi.

İran Dışişleri Bakanlığı MSC Aries'e “denizcilik yasalarını ihlal ettiği” gerekçesiyle el konulduğunu ve İsrail'le bağlantılı olduğuna dair hiçbir şüphe bulunmadığını söyledi.

Teksas'ta köprüye mavna çarptı, petrol denize sızdı Teksas'ta köprüye mavna çarptı, petrol denize sızdı

MSC Aries gemisini, kısmen İsrailli işadamı Eyal Ofer'e ait olan Zodiac Maritime'ın bir iştiraki olan Gortal Shipping'den kiralıyor.

Editör: Haber Merkezi