İranlı Komutan Haydar Honarian-Mojarrad, düzenlediği basın toplantısında, yalnızca "Okyanusya'daki bir ülkeye" ait olduğu belirlenen tankerin, İran'ın güneyindeki Bandar Buşehr kıyısının 60 mil açıklarında gözaltına alındığını söyledi. Komutanın "iki Asya ülkesinden" olduğunu söylediği 14 mürettebat gözaltına alındı. İran devlet medyasında yayınlanan bir resimde gemide Lavender ismi görülüyor ancak diğer ayrıntılar belirsizliğini koruyor.

Rus savaş gemileri Küba'da Rus savaş gemileri Küba'da

El koyma işleminin mahkeme emriyle İran Devrim Muhafızları tarafından gerçekleştirildiği bildirildi. İran'lı komutanlar tankeri yakıt ikmali yaptığı andan itibaren gemicilik faaliyetlerinin izlenmesi kapsamında takip ettiklerini söylediler. Gemi yola çıktıktan ve kimliği tespit edildikten sonra, gemiyi durdurmak için mahkeme emri istendiği bildirildi. Tankerde yapılan aramada İran'dan yasadışı yollarla kaçırıldığını iddia ettikleri iki milyon litre dizel yakıt yüklü olduğu tespit edildi.

Mürettebat Buşehr eyaletinin adli makamlarına teslim edildi. Yakıta el konuldu ve Buşehr Ulusal Petrol Rafineri ve Dağıtım Şirketi'ne teslim edildi.

İran, devlete ait rafineri ve dağıtım sistemine yönelik hükümet sübvansiyonları nedeniyle dünyanın en ucuz akaryakıt fiyatları arasında yer alıyor. Uzmanlar bu durumun güçlü kaçakçılık operasyonlarına yol açtığını belirtiyor. İranlı komutanlar bu çabalarla mücadele etmek için limanları ve çevre suları aralıksız izlediklerini ve kaçakçıları tutuklama çabalarını sürdüreceklerini söyledi.

Editör: Haber Merkezi