İngiltere İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz ağustos ayında lejyonella bakterisi nedeniyle boşaltılan Bibby Stockholm mavnasına 19 Ekim’den itibaren yeniden düzensiz göçmenlerin yerleştirileceğini açıkladı.

İngiltere, düzensiz göçmenleri yeniden Bibby Stockholm mavnasına yerleştirecek. İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz ağustos ayında gemideki suda lejyonella bakterisi tespit edilmesinin ardından gerekli tüm testlerin tamamlandığı ve 19 Ekim’den itibaren gemiye yeniden düzensiz göçmenlerin yerleştirileceği duyuruldu.

Sudan: Rusya silah karşılığında Kızıldeniz'de yakıt ikmal istasyonu istiyor Sudan: Rusya silah karşılığında Kızıldeniz'de yakıt ikmal istasyonu istiyor

Bakanlık tarafından gemiye 7 Ağustos'ta yerleştirilen ardından 11 Ağustos'ta tahliye edilerek otele yerleştirilen 39 göçmene tebligat gönderilerek, 19 Ekim'de Bibby Stockholm gemisine dönecekleri ve bu konaklama için başka bir alternatifi sunulmadığı ifade edildi. Göçmenlere istedikleri zaman gemiyi terk edebilecekleri aktarılan tebligatta, giriş ve çıkışlarda imza atma zorunluluğu olduğu belirtildi.
Söz konusu konaklamanın bir gözaltı ya da tutukluluk olmadığına dikkat çekilen tebligatta, gemide konaklayanlara çeşitli aktivitelerden faydalanabileceği ifade edildi. Tebligatta ayrıca, göçmenlere odalarını paylaşmak zorunda kalabilecekleri bilgisi verildi.

Ülkenin güneyindeki Portland Limanı'nda demirli bulunan gemide, 500'e yakın göçmenin konaklaması planlanıyor. İnsan hakları örgütleri ise düzensiz göçmenlerin Bibby Stockholm'e yerleştirilmesine karşı çıkarak bunu "insanlık dışı" olarak nitelendirerek, Bibby Stockholm'ü “cezaevi gemisi” olarak adlandırıyor.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi