Dali isimli konteyner gemisinin 26 Mart'ta Francis Scott Key Köprüsü'ne çarparak 6 kişinin ölümüne yol açmasıyla ilgili hukuki mücadele uzun ve maliyetli olacak.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) kazayla ilgili kendi cezai soruşturmasını başlatırken, gemi sahibi ve yöneticisi bu ayın başlarında kazanın sorumluluğunu reddeden ve toplam ödemeyi 43.7 milyon dolarla sınırlamak isteyen federal bir dava açmıştı.

Baltimore şehrini temsil eden avukatlar dün, bu yılın en dikkat çekici deniz kazasına yol açan "ihmalkârlık" olarak gördükleri olaya tepki gösterdiler.

Baltimore şehrinin bir avukatı başvurusunda, "Raporlar, limandan ayrılmadan önce bile Dali'deki güç kaynağının yetersiz olduğunu gösteren alarmların çaldığını göstermiştir. Dali, açıkça denize elverişsiz durumda olmasına rağmen yine de limandan ayrılmıştır" ifadelerini kullandı.

Belediye ayrıca mürettebatı görevlerinde yetersiz ve dikkatsiz olmakla suçlarken, geminin motoru ve tahrik sistemi de dâhil olmak üzere çeşitli ekipmanların bakımını yapmadıkları veya kullanmadıklarını iddia ediyor.

Grace Ocean ve Synergy iddialara henüz bir yanıt vermedi.

Dali'nin seyir veri kaydedicisi, köprüye yaklaşırken sadece bir dakika üç saniye boyunca güç kesintisi yaşandığını ve kılavuz kaptanın 300 metre uzunluğundaki gemiyi çarpışmadan kurtarmak için iskele demirini atarak döndürmeye çalıştığını gösterdi.

9,962 teu'luk Dali konteyner gemisi 26 Mart'tan bu yana Patapsco Nehri'nde parçalanmış çeliğin altında sıkışmış durumda. Kurtarma ekipleri köprüden tonlarca çeliğin çıkarılmasıyla üç sığ kanal açmayı başardı.

Dün, yıkılan köprünün kaldırılmasını hızlandırmaya yardımcı olacak bin tonluk bir hidrolik kepçe geldi.

Uluslararası mahkemeden okyanuslarla ilgili karar Uluslararası mahkemeden okyanuslarla ilgili karar

Resmi köprü temizleme ekibi, kazadan bu yana geçen yaklaşık bir aylık sürede köprünün hangi kısımlarının temizlendiğine dair bir güncelleme yaptı ve yetkililer limanı mayıs ayı sonuna kadar tam kapasiteyle çalışır hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Editör: Haber Merkezi