Hollanda merkezli terminal operatörü APM Terminals ve BAE merkezli liman geliştiricisi ve işletmecisi DP World, limanlarda sıfır emisyonlu konteyner elleçleme ekipmanlarının benimsenmesini hızlandırmak amacıyla, tüm sektör katılımcılarına açık, sektör çapında bir koalisyon olan Sıfır Emisyon Liman Birliği'ni (ZEPA) oluşturdu.

Liman Birliği'nin kurulması, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'nda (COP28) duyuruldu.

ZEPA üyeliği, terminal operatörleri, orijinal ekipman üreticileri, liman otoriteleri ve devlet kurumları da dâhil olmak üzere tüm sektör katılımcılarına açık.

ZEPA'nın ana odak noktalarından biri, akülü-elektrikli konteyner elleçleme ekipmanlarının benimsenmesini artırma çabası olacak. Girişimlerin muhtemelen iki liman işletmecisi tarafından yaptırılan ve ekim ayında bir teknik raporda yayınlanan son araştırmaların bulgularından yararlanılması bekleniyor.

Araştırmada daha uygun maliyetli, çekici ve erişilebilir hale geldikçe, akülü elektrikli kargo elleçleme ekipmanlarının dizel motorlu tesisler kadar veya daha fazla rekabetçi hale gelmesinin mümkün olduğu belirlendi. Araştırma, bunun önümüzdeki iki ila sekiz yıl içinde gerçekleşebileceğini, ancak bunun yalnızca tüm liman ekosisteminin odaklanmış kolektif eylemiyle gerçekleşebileceğini ortaya koydu.

Adana Ana Konteyner Limanı'nın tahsisi onaylandı Adana Ana Konteyner Limanı'nın tahsisi onaylandı

Dört hedef

APM Terminals ve DP World, ZEPA'nın uygun fiyat ve erişilebilirlik konusundaki zorlukların üstesinden gelmek için dört temel iş akışı hedefine odaklanacağını açıkladı. Bunlar:

-Üreticilerin akülü-elektrikli konteyner elleçleme ekipmanının üretim kapasitesinin artırılmasını teşvik edin ve ürün maliyetlerini azaltın,

-Pillerin ve şarj sistemlerinin maliyetini düşürün, uygulamayı basitleştirin ve ekipmanın birlikte çalışabilirliğini artırın,

-Terminal operatörlerinin ve şebeke altyapısının yeni ekipman ve kıyı elektriğinin kullanıma sunulması için hazır olmasını sağlayın,

-Sıfır emisyonlu filolar için daha iyi uygulama koşulları yaratın ve sıfır emisyonlu konteyner elleçleme ekipmanlarının benimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olun.

"Ciddi olduğumuzun sinyali"

APM Terminals'in Global Teknik Bölümü Başkanı Jack Craig şu yorumu yaptı: “ZEPA'yı, net sıfıra ulaşmak için pek çok önemli görüşmenin yapıldığı COP28'de başlatmak bizim için çok uygun. Bugünkü lansman, liman endüstrisinde kolektif karbondan arındırma eylemi için bir katalizör ve tüm meslektaşlarımıza iklim değişikliğiyle mücadele konusunda ciddi olduğumuzun bir sinyalidir.”

"Herkesin üzerine düşeni yapması gerek"

DP World adına konuşan Limanlar ve Terminaller CEO'su Tiemen Meester şunları söyledi:
"Limanların elektrifikasyonu için gereken değişimi gerçekleştirebileceğimize gerçekten inanıyorum. ZEPA yapmak üzere yola çıktığı işin henüz başında olmasına rağmen, kurucu üyelerin gösterdiği özveriye ve diğer sektör paydaşlarının ilgisine güveniyorum. Terminal operasyonlarında yer alan herkesin sıfır emisyonlu limanların hayata geçirilmesinde üzerlerine düşen rolü oynaması gerekiyor.”

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi