Gemi takip verilerine göre en az 21 gemi İsrail ülkeyle herhangi bir bağları olmadığına dair sinyal veriyor ya da benzer mesajlar gönderiyor. Bu gemilerin çoğunluğu Kızıldeniz ve Aden Körfezi bölgelerinde bulunuyordu.

Geçen haftaya göre belirgin bir artış gösteren bu durum, denizcilik sektörünün hayati önem taşıyan su yolundan geçen gemilerin karşı karşıya kaldığı tehlikeler konusunda giderek daha fazla endişe duyduğunun bir göstergesi. Birçok gemi sahibi artık bu rotayı kullanmayacaklarını söylerken, koalisyon güçleri ve büyük bir denizcilik ticaret grubu da nakliyecilere Kızıldeniz'in güney ucundaki bir bölgeden kaçınmayı düşünmelerini tavsiye etti.

75,000 tonluk bir dökme yük gemisi olan Lucky Alisa, Salı günü Kızıldeniz'in güney ucundaki Bab el-Mandeb Boğazı'ndan geçerken farklı bir yaklaşım tercih etti ve gemideki tüm mürettebatın Çin'den geldiğinin sinyalini verdi. Daha önce başka gemiler de benzer mesajlar vermişlerdi. 

Bu arada, İsrail'le bağlantısı olmadığına dair sinyal verenlerden en az biri olan Port Klang Voyager, bölgeye yakın bir yerde değildi - son sinyali onu Güney Afrika kıyılarında gösterdi.

İlgili Haber: Gemiler, Husilerin saldırılarını önlemek için AIS'i kullanıyor

MSC, Asya ve Meksika'yı birbirine bağlayan Dhalia hizmetini başlattı MSC, Asya ve Meksika'yı birbirine bağlayan Dhalia hizmetini başlattı

Kaynak: Bloomberg.com

Editör: Haber Merkezi