Kızıldeniz'de ve Bab el-Mendeb Boğazı çevresinde Husi saldırıları sürerken pek çok gemi tehlikeden uzaklaşmayı tercih ediyor. Bazı gemiler de olası saldırıları engellemek amacıyla Husilerle dolaylı olarak konuşmak için yeni bir iletişim aracı kullanmaya çalıştığı da görülüyor.

Saldırıların başlatılmasından bu yana Yemen'deki Husi isyancılar, İsrail çıkarlarına ait olan veya İsrail ile ticaret yapan gemileri hedef alma sözü verdi. ABD'li yetkililer, bölgedeki ticari gemilere karşı 100'den fazla insansız hava aracı ve füzenin fırlatıldığını ve birçok durumda bireysel saldırıların analizinin, İsrail'in çıkarlarıyla ya da şüpheli derneklerle açık bir bağlantı bulduğunu söyledi. Husiler interneti kullanıyor ve hedeflerinden en azından bazılarını belirlemek için veritabanlarını araştırıyor gibi görünüyor.

Galaxy Leader adlı gemiye el konulmasının ardından ve küçük teknelerin gemileri doldurmaya ya da gemilere çıkmaya çalıştığına dair raporlar üzerine, geminin sahibi/işletmecileri gemideki güvenliği artırarak karşılık vermişti. Silahlı muhafızların çok yaklaştıklarında küçük teknelere uyarı ateşi açtığına dair birkaç rapor vardı.

Normalde geminin Otomatik Tanımlama Sistemi geminin varış yeri, yönü ve hızı hakkında bilgi göndermek için kullanılır. Bazen de tehlikelere karşı uyarıda bulunmak için kullanılır. Gemileri yaklaşmamaları konusunda uyarmak için mekanik bir sorun yaşadığında bir geminin "komuta altında değil" olarak listelendiğini görmek yaygındır. Sözleşmeler arasında kalan bir gemi genellikle demirli olduğunu veya amaçsızca sürüklendiğini belirtmek için "emir bekliyor" mesajı yayınlar.

Kızıldeniz krizi nedeniyle konteyner transit süreleri artıyor Kızıldeniz krizi nedeniyle konteyner transit süreleri artıyor

Ancak şimdi gemiler isyancılarla dolaylı yoldan iletişim kurmak için AIS'lerini kullanmaya başladılar. Öncelikli korku gemilere çıkılması olunca, gemiler "silahlı muhafızlar gemide" mesajını göstermeye başladı. Bugün Kızıldeniz'den geçen bazı tankerler varış noktası olarak bu mesajı gösteriyor.

TankerTrackers.com, X üzerinden yaptığı paylaşımda, ‘biz sizin savaşınıza dahil değiliz’ demeye çalışan yeni bir mesaj tespit ettiğini vurguluyor. Takip ve analiz şirketi, yeni bir taktik kullanan ve "ilginç" olarak adlandırdıkları bir mesaj yayınlayan birkaç gemi tespit etti.

Liberya'da kayıtlı olan ve Rusya'nın Novorossiysk kentinden hareket eden 76.500 dwt'lik ham petrol tankeri Kriti State, TankerTrackers.com'un İsrail ile ilişkisi olmadığını belirten bir mesaj kullandığını tespit ettiği ilk gemi oldu. TankerTrackers.com X'te tankerin "VSL No Cntact Israel" mesajını gösteren bir görsel yayınladı. Tankerin sahibi ve işletmecisi Yunanistan.

Bu bir defaya mahsus olabilir, ancak bir saat sonra TankerTrackers.com X'te Liberya'da kayıtlı bir konteyner gemisi olan Xin He Lu 1'den benzer bir mesaj gösteren başka bir görüntü yayınladı. Son kontrolde, 46,350 dwt'lik geminin AIS ekranında hala bu mesaj var. Çin'de sahip olunan ve yönetilen 46.350 dwt/3429 TEU'luk konteyner gemisi de Novorossiysk, Rusya'dan yola çıkıyor, ancak on yıl önce İsrailli denizcilik şirketi ZIM'e kiralanmış olarak faaliyet gösterdiği görülüyor. TankerTrackers.com bugün erken saatlerde aynı mesajı gösteren üçüncü bir gemi daha tespit ettiğini bildirdi.

Mesajın amaçlanan hedefe ulaşıp ulaşmadığı ve bunun bir tesadüf mü yoksa saldırıları önlemeye yönelik planlı bir çaba mı olduğu net değil.

Editör: Haber Merkezi