Kızıldeniz'de ekolojik bomba: FSO Safer


Haber
12 Ekim 2021 - Salı 17:54
 
Kızıldeniz'de ekolojik bomba: FSO Safer
Yemen'in birkaç mil açığında yıllar önce terkedilen petrol tankeri FSO Safer, adeta patlamaya hazır ekolojik bir bomba. 1.1 milyon varil petrolün olduğu gemi, 8 milyon insanın temiz suya erişimini engelleyebilir.
Dünyadan Haberi
Kızıldeniz'de ekolojik bomba: FSO Safer

4 yıl önce Kızıldeniz'de terk edilen petrol tankeri FSO Safer'daki sızıntı çevre felaketine yol açabilir. 1.1 milyon varil petrol bulunan gemi 8 milyon insanın temiz suya erişimini engelleyebilir.

 

Henüz bir sonuç alınamadı

 

Tankerdeki petrolün tahliyesi için Yemen’de isyancı grup Husiler, Birleşmiş Milletler’in tanıdığı hükümet ve Birleşmiş Milletler arasında üçlü görüşmeler yürütülse de henüz bir sonuç alınabilmiş değil.

 

8 milyon insan susuz kalabilir

 

Nature'de yer alan habere göre, Hint Okyanusu'na bağlı olan ve etrafındaki birçok Asya ve Afrika ülkesi için hayati önemde olan Kızıldeniz'de öylece bırakılan tanker denizin ortasında çürüyor. İçinde bulunan petrolü denize sızdıran dev geminin çevreye vereceği zararın tahmin edilenden çok daha fazla olacağı ve 8 milyon insanı susuz bırakacağı konuşuluyor.

 

Balık popülasyonu 3 haftada yok olur

 

Geminin patlaması durumunda petrolün Yemen sahil şeridini de aşarak Suudi Arabistan, Eritre ve Cibuti’yi de etkileyebileceği belirtiliyor. Oluşacak felakette Yemen’in Kızıldeniz’deki balık popülasyonunun da 3 hafta içinde yok olma tehdidi bulunuyor.

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kızıldeniz'de, ekolojik, bomba:, FSO, Safer, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı