Giresun Limanı, uluslararası denizcilik devi MSC'nin konteyner gemisinin ilk kez limana yanaşmasıyla önemli bir yeniliğe adım atarken, Türkiye’nin lider liman yazılımı şirketi SolonPort tarafından gerçekleştirilen operasyon ile sektörde önemli bir adım atılmış oldu. SolonPort TOS iş birliğiyle gerçekleştirilen ilk konteyner operasyonu, yükleme, boşaltma, tartım ve diğer tüm operasyon adımlarını içererek başarıyla tamamlandı.

SolonPort’tan yapılan açıklamada, acente ve gümrük firmalarına canlı veri akışının Portal Modülü aracılığıyla ilk konteyner hareketi ile birlikte başlatıldığı belirtilirken, MSC'nin konteyner gemisinin Giresun Limanı'na yanaşmasıyla birlikte, yükleme ve boşaltma işlemleri başta olmak üzere kapı, kantar ve DBA Ulaştırma Bakanlığı entegrasyonları gibi tüm aşamaların hızlı bir şekilde devreye alınarak titizlikle gerçekleştirildiği bildirildi.

Liman, acente ve SolonPort ekibi arasındaki uyumlu iş birliği, operasyonun başarıyla tamamlanmasına önemli katkı sağlarken, Giresun Limanı'nda gerçekleştirilen konteyner operasyonunun bölgedeki denizcilik ve ticaret faaliyetlerindeki potansiyeli daha da artırarak bölge ekonomisine olumlu bir etki yapması bekleniyor.

İzmir’de yük gemisine 'kaçak akaryakıt' operasyonu İzmir’de yük gemisine 'kaçak akaryakıt' operasyonu

Giresun Limanı yetkilileri ile SolonPort TOS ekibinin operasyonun başarıyla tamamlanmasının ardından gelecekteki iş birliktelikleri ve benzer projeler konusundaki potansiyeli değerlendirmek için bir araya gelmesi planlanıyor.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi