Faslı yetkililer, Etiyopya'daki bir şirket tarafından kiralanan bir dökme yük gemisinde meydana gelen patlamada en az 7 mürettebatın ölmesi ve çok sayıda kişinin de yaralanmasının ardından soruşturma başlattı. Toro Rosso (91,384 dwt) adlı gemi Jorf Lasfar Limanı açıklarında demirleyerek Fas fosfat gübrelerini yüklemek üzere yola çıkmayı bekliyordu.

1997'de inşa edilen geminin makine dairesinde bir patlama ve ardından yangın çıktığına dair haberler 30 Mayıs sabahı liman yetkililerine ulaştı. Geminin kıyıdan yaklaşık 8 deniz mili açıkta olması kurtarma operasyonunu zorlaştırdı.

Panama'da kayıtlı olması dışında gemiyle ilgili ayrıntılar net bilinmiyor. Geminin yönetimi 2023 yılının sonlarından beri belirsiz. Geminin 1990'larda Japon K Line için çalışmaya başladığı ancak yıllar içinde birçok kez el değiştirdiği bildirildi. Son teftişi, birden fazla güvenlik sorunu nedeniyle alıkonulduğu 2022 olarak kayıtlara geçti. Equasis veritabanı geminin sınıfını geri çekilmiş olarak listeledi.

Bakü 2024 Shipping Dinner sona erdi: “Türk denizciliğine katkıda bulunacaktır” Bakü 2024 Shipping Dinner sona erdi: “Türk denizciliğine katkıda bulunacaktır”

Faslı yetkililer gemide çoğu Suriye uyruklu 28 mürettebat bulunduğunu ve başlangıçta gemiden 3 ceset çıkardıklarını açıkladılar. Çok sayıda insanın da yanıklarla ağır yaralandığı ve yaralıları kıyıya taşımak için iki helikopterin de kullanılmasından önce pilot bot ve birkaç römorkör tarafından çıkarıldığını bildirildi.

Daha sonra ise yaralı 4 mürettebatın daha hayatını kaybettiği ve gemide arama çalışmalarının devam ettiğini belirtildi. En son ölü sayısı 7 olarak belirlenirken, 9 kişi de yaralı olarak hastanelere kaldırıldı. Diğer mürettebatın da gemiden tahliye edildiği ve liman başkanlığının gözetiminde olduğu bildirildi.

Jorf Lasfar gübre ihracatında önemli bir liman. Geçen yıl Hindistan'a sevkiyat yapan 100,000 dwt'lik Patricia Oldendorff'u elleçleyerek yeni bir rekora imza atmıştı. Liman yetkilileri tehlikeli maddelerin elleçlenmesi sırasında sıkı güvenlik önlemleri alındığını vurguladı.

Kaynak: maritime-executive.com

Editör: Haber Merkezi