Yemen'de İran destekli Husilerin askeri sözcüsü Yahya Seri, grubun, ABD ve İngiltere'nin hava saldırılarına misilleme olarak Kızıldeniz'deki ABD uçak gemisi Eisenhower'a balistik füze ve insansız hava araçları ile karşı saldırı düzenlediğini söyledi.

Seri, ABD ve İngiltere'nin, Yemen'e düzenlediği 6 saldırıda 16 kişinin öldüğünü, 42 kişinin de yaralandığını belirtti.

Sözcü, öldürülenlerin ve yaralananların siviller olduğunu ifade etti.

Husi Sözcü, Hudeyde kentine düzenlenen Amerikan ve İngiliz saldırılarda Salif Limanı'nın, el Hawk bölgesindeki bir radyo binasının, Halifa kampının ve iki evin hedef alındığını dile getirdi.

Buna karşın kendilerinin de İHA ve balistik füzelerle Eisenhower'ı hedef aldıklarını iddia etti.

Ancak isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir ABD savunma yetkilisi, geminin iyi durumda olduğunu söyledi.

Husi hareketi, kendi kontrollerindeki Hudeyde'ye İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından dün hava saldırıları düzenlendiğini duyurmuştu.

ABD ve İngiltere de, grubun Kızıldeniz'deki deniz taşımacılığını aksatmasını engellemek amacıyla Husi hedeflerine yönelik saldırılar düzenlediklerini teyit etti.

AB'den Rusya bağlantılı 116 kişi ve kuruluşa yaptırım AB'den Rusya bağlantılı 116 kişi ve kuruluşa yaptırım

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (Centcom), ABD ve İngiliz kuvvetlerinin Yemen'de Husilerin kontrolündeki bölgelerde 13 hedefi vurduğunu duyurdu.

İngiltere Savunma Bakanlığı da ortak operasyonda Kızıldeniz'deki liman kenti Hudeyde'de insansız hava araçları ve karadan havaya silahların bulunduğu üç noktanın hedef alındığını açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, "Sivillere ve askeri olmayan altyapıya yönelik herhangi bir riski en aza indirmek için saldırıların planlanmasında azami özen gösterilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Editör: Haber Merkezi