Dönüştürülmüş açık deniz gemisi Fortescue Green Pioneer, Singapur Denizcilik ve Liman İdaresi (MPA) ile işbirliği içinde 7 haftalık bir yakıt denemesi için Jurong Adası'ndaki Vopak Banyan Terminali'nden sıvı amonyakla yüklendi.

ABD'den İran'a yönelik yeni petrol yaptırımları ABD'den İran'a yönelik yeni petrol yaptırımları

Havadaki azotun hidrojenle birleştirilmesiyle elde edilen kimyasal bir bileşik olan amonyak geleneksel olarak tarım ve sanayide kullanılmaktadır. Hidrojen için bir taşıyıcı ve bir deniz yakıtı olarak potansiyeli, denizcilik operasyonlarında enerji dönüşümünü destekleyebilir.

Fortescue Green Pioneer, 2022 yılında Fortescue'nun Perth, Batı Avustralya'daki kara tabanlı test tesisinde amonyak ve dizel kullanacak şekilde dönüştürüldü. Karada yapılan başarılı testlerin ardından, geminin dört motorundan ikisi gemiye güç sağlamak için amonyak ve dizel kullanmaya dönüştürülürken, kalan iki motor gerektiğinde geleneksel yakıtları kullanacak.

Geminin Singapur'daki operasyonlarını güvence altına almak için yakıt transferi ve motor denemeleri sırasında olası riskleri belirlemek üzere bir dizi çalıştay düzenlendi. Operasyonel hazırlığı sağlamak için eğitim oturumları ve güvenlik tatbikatları gerçekleştirildi. Yedi hafta süren yakıt denemesi bir Acil Durum Operasyon Merkezi tarafından izlendi. Deneme sırasında Fortescue Green Pioneer'ın amonyak depolama sistemleri, ilgili boru tesisatı, yenilenmiş motorları ve denize elverişliliği titizlikle test edildi.

Gemi, yakıt denemesi için Vopak tarafından tedarik edilen beş metreküp sıvı amonyak kullandı ve önümüzdeki haftalarda daha ileri testler ve denemeler için üç tonluk ikinci bir sıvı amonyak dilimi yüklenecek.

Fortescue Green Pioneer'ın yakıt sistemleri ve motor dönüşümü, bir teknoloji yeterlilik süreci aracılığıyla DNV'den sınıf onayı aldı. Hem DNV hem de MPA, geminin teknik değerlendirmesi ve geminin amonyak güvenlik sistemleri ve tasarımının onay sürecinde Fortescue ile yakın işbirliği içinde çalıştı. Gemi ayrıca DNV sınıflandırma kuruluşundan "Gaz Yakıtlı Amonyak" notasyonu ve Singapur Gemi Sicilinden (SRS) deniz yakıtı olarak amonyak ve dizel kullanımı için bayrak onayı aldı.

Başarılı deneme, dünyanın önde gelen yakıt ikmal merkezi için önemli bir kilometre taşına işaret ediyor ve Temmuz 2023'te Singapur'da dünyanın ilk gemiden konteynere metanol yakıt ikmal operasyonunun ardından Singapur'un çok yakıtlı yakıt ikmal kapasitesini vurguluyor.

Gemi daha önce Aralık 2023'te Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde düzenlenen BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve ilgili toplantılarda (COP28/CMP18/CMA5) sergilenmişti.  

Editör: Haber Merkezi