İzmit Körfezi'nde bulunan Evyap Limanı'nın, dünyanın en büyük liman operatörlerinden DP World'e satışı için Rekabet Kurumu'na başvuru yapıldı.

Dubai merkezli DP World, İzmit Korfezi’ndeki Evyap Limanı’nı (Evyapport) satın almak için Rekabet Kurumu’na başvurdu.

"Yüzen Ahır" Çelebi Limanı'nda: "Toz ve koku halkı bezdirdi" "Yüzen Ahır" Çelebi Limanı'nda: "Toz ve koku halkı bezdirdi"

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan bilgiye göre, DP World Limited'in yüzde 100 iştiraki olan DP World FZE, Evyap Deniz İşletmeciliği Lojistik ve İnşaat A.Ş.'nin belirli hisselerini ve tek kontrolünü devralmak üzere başvurdu.

Türkiye’nin 4. büyük özel limanı unvanına sahip Evyapport, kişisel bakım ve temizlik ürünlerinde Duru, Arko Men, Arko Nem, Evy Baby, Fax ve Activex markalarla tanınan Evyap Grubu tarafından 2004’te kurulmuştu.

2016'da Yarımca Limanı'nı açmışlardı

Evyapport’a talip olan DP World, Türkiye’de Yarımca Limanı ile faaliyetlerini sürdürüyor. DP World Yarımca Limanı'nın 2016 Mayıs’taki resmi açılışına dönemine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve DP World Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Sultan Ahmed Bin Sulayem katılmış; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da açılışa video konferans ile katılmıştı.

Yarımca arazisini 2005'te Erdemir'den satın almışlardı

Öte yandan, Dubai merkezli liman işletmecisi DP World, 2005’te yeni bir konteyner terminali inşa etmek üzere, Yarımca liman arazisinin Erdemir'den satın alınması ve devir işlemlerini tamamlamıştı.O dönem DP World'den yapılan açıklamada, Yarımca'da bir terminal inşa edileceği belirtilmişti ve araziyi Erdemir'den net 105 milyon dolar fiyat karşılığında nakit olarak satın alındığı ifade edilmişti.

Türkiye'nin 4. büyük özel limanı ünvanına sahip 

Kendi internet sitesindeki bilgilere göre yıllık 855 bin TEU kapasitesiyle Türkiye’nin 4. büyük özel limanı unvanına sahip Evyapport Limanı, 265 bin metrekarelik toplam alan içinde 1.171 metre yanaşma yeri ve 18.5 metre su derinliğine sahip. Evyapport, 1 milyon 120 bin ton sıvı yük, 500 bin ton genel yük elleçleme kapasitesine sahip.

75 ülkede faaliyet gösteriyor

DP Word 73'ten fazla ülkede birbiriyle bağlantılı 300'ün üzerinde işletmeye sahip ve yaklaşık 106 bin çalışanı bulunuyor. DP World’un Evyapport Limanı Türkiye’deki ilk yatırımı olmayacak. Daha önce 2005 yılında yine aynı  bölgedeki (iki liman arası kuş uçuşu 4 km) Yarımca Limanı’nı Erdemir’den satın almıştı.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi