Tedarikçiler ve satın almacılar, sektördeki son trendleri takip etme, yeni iş ilişkileri kurma ve mevcut bağlantıları güçlendirme fırsatı sunma amacıyla İstanbul'da düzenlenecek PerCon etkinliğinde bir araya gelecek. Etkinlik 20-21 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek.

Doğusel: Kabotaj Kanunu Türk ekonomisine büyük katkılar sundu Doğusel: Kabotaj Kanunu Türk ekonomisine büyük katkılar sundu

GİSBİR-PerCon 2024 etkinliğini düzenleyen Prosentez Prodüksiyon Medya İletişim ve Reklamcılık şirketinin sahibi Cüneyt Yalınkılıç, tedarikçiler ve satın almacıları bir araya getirecek etkinliği ilk olarak Atina’da yapmayı düşündüklerini ancak satın almacıların vize sorunu yaşamaları ihtimalini göz önünde bulundurarak Yassıada’da karar kıldıklarını söyledi.

“Yaptığımız işin dünyada örneği var ama Türkiye’de yok”

Sektördeki satın almacılar ve tedarikçileri kaliteli bir ortamda bir araya getirme amacında olduklarını belirten Yalınkılıç, “uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bu projenin sonunda Dedik ki B2B toplantısı yapalım, satın almacılar ve tedarikçiler randevulu şekilde bir araya gelsinler. İstediğimiz şey tarafların ilişkilerini geliştirip, aynı ortamlarda bulunabilmeleri” diye konuştu.

“Yaptığımız işin dünyada örneği var ama Türkiye’de yok” diyen Yalınkılıç, etkinlik işleyişini şöyle aktardı: “Tedarikçi sistemde kayıtlı satın almacıdan randevu alıyor. Her tedarikçinin 20’şer dakikadan 15 hakkı var. Satın almacılar, tersanelerden seçiyor, randevu alarak görüşüyor. Her satın almacı 1 günde 15 tedarikçi ile görüşüyor. Tedarikçi de 2 günde 15 tane görüşme gerçekleştiriyor. Satın almacı 30 görüşme yapmış oluyor. Hangi satın almacıyla görüşeceğini tedarikçi seçiyor. Ayrıca tedarikçi slotu dediğimiz çok özel bir zaman dilimi var. Burada da ayrıcalıklı olan 8 tedarikçi sahneye çıkıyor, yarım saat boyunca tüm satın almacılara ürününü anlatıyor. PerCon’la herkesi memnun edecek, network oluşturabilecek ürününü pazarlayabileceği bir yapı oluşuyor.”


Cüneyt Yalınkılıç

“Denizcilik sektörüne değişik bir soluk getirecek”

Çok sayıda Türk firmasının yabancı firmalara gittiğini kaydeden Yalınkılıç, “Dünyada, fuarlar vs var. Butik etkinlikler, B2B gibi satın almacılar ve tedarikçilerin katıldıkları etkinlikler var ama hepsi yabancı. Biz ‘kendi yerli markamızı oluşturalım. Oluşturduğumuz yapı kalıcı olsun piyasayı da belirleyebilsin’ dedik.  Satın almacılar aynı grubun içinde bile farklı fiyatlarla mallarını alıyorlar. Burada satın almacılar ve tedarikçiler fiyat performansı en optimal şekilde belirleyebilirler. Sektöre değişik bir soluk getireceğini düşündüğüm bir proje” diye konuştu.

“Önce sektörün en büyük satın almacılarını ayarladık, şimdi de tedarikçilerin kapsını çalmaya başladık” diyen Yalınkılıç, GİSBİR ve Gemi Brokerleri Derneği’nin sponsor olduğunu söyledi.

"Böyle etkinliklerde tecrübe sahibiyim"

Spor basınından gelen Cüneyt Yalınkılıç, milli takımın 11 yıl basın danışmanlığını yaptığını hatırlatarak etkinlikler konusunda tecrübe sahibi olduğunu vurguladı. 2008 Avrupa Şampiyonası’nın olaylı geçen Türkiye-İsviçre maçıyla ilişkilerin bozulduğunu kaydeden Yalınkılıç, Türkiye ve İsviçre takımlarını aynı kadrolarla 15 yıl sonra depremzedeler için sahada bir araya getirdiklerini ifade etti. 9 Eylül 2023’te oynanan maçın gelirinin depremzedeler yararına bağışlandığını ifade eden Yalınkılıç, “Maç renkli görüntülere sahne oldu. Öncesinde cumhuriyet balosu verildi. Konserler düzenlendi. Buradan gazetecisi, futbolcusu, sanatçısı 80 kişi ile Lozan’da organizasyon yaptık. Son zamanlarda en çok etkileşim alan etkinlik oldu” diye konuştu.

“Bu etkinlikleri başka sektörlerde de yapacağım”

Medya danışmanlığının gazeteciliğin bir parçası olduğunu belirten Cüneyt Yalınkılıç, “Ben şirketimi 1996’da kurdum. Medya danışmanlığının yanı sıra prodüksiyon, reklam, tanıtım yapıyorum. Denizcilikte hiç etkinlik yapmamıştım. Denizcilik tarafında da artık yavaş yavaş vaktimin geldiğini, ilişkilerimin yeterince güçlü olduğunu düşündüm” şeklinde konuştu.

Yalınkılıç, PerCon etkinliğini başka sektörlerde de hayata geçireceğini söyledi.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi