Dearsan, genişleyen su altı sistemleri ailesine İnsansız Sualtı Aracı ekliyor. Daha önce Dearsan’ın 33 m uzunluğunda mini denizaltı ve 19 m uzunluğunda özel kuvvetler denizaltısı tasarımları ortaya çıkmıştı.AUV65 olarak adlandırılan İnsansız Sualtı Aracı 6.5 m uzunluğa ve 600 kg ağırlığa sahip. 75 m derinliğe kadar görev yapabilen AUV65, 6 knot hız ve 93 km menzile ulaşabiliyor.

Türkiye’de insansız sualtı araçları üzerine çalışma yürüten diğer firmalar Sonitus, STM ve ROKETSAN olarak yer alıyor. Küçük ila orta boyutlu denizaltıların çoğunlukta olduğu mevcut çalışmalardan sonra yapısal ve kontrol gibi konularda yeterli know-how elde edildikten sonra daha büyük tasarımların ortaya çıkacağı değerlendirilebilir.

Gemilerin Boğaz geçiş ücretlerine zam Gemilerin Boğaz geçiş ücretlerine zam

İnsansız Sualtı Sistemleri ana faaliyet alanlarından biri olan Sonitus, NARVAL 1006 Otonom Sualtı Planörü ve RAMPUS İnsansız Sualtı Aracı üzerindeki çalışmalarına devam ediyor. RAMPUS, gemilerin kıç güvertesinde sabit bir kızak olmadan görev öncesi yerleştirilecek geçici kızak sistemi ile kullanılabiliyor ve 1000 m derinliğe kadar görev yapabiliyor.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz ADEX 2022 fuarında tanıtılan Sualtı İntikal Vasıtası‘nın İnsansız Sualtı Aracı’na dönüştürülmesi için çalışmaların yürütüldiğünü Defence Turk’e açıklamıştı.ROKETSAN’ın İnsansız Sualtı Sistemleri üzerinde çalıştığı bilgisi ise 10. Deniz Sistemleri Semineri’ndeki sunumda yer almıştı.(defenceturk)

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi