Çin, Tayvan lideri Tsai Ing-wen'in ABD ziyaretine tepki olarak Tayvan çevresinde 3 günlük askeri tatbikat başlattı.

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin'e ait 42 savaş uçağının ve 8 geminin Tayvan Boğazı'ndaki orta çizgiyi geçtiğini açıklarken, Çin'in askeri tatbikatlar yapmak için Tsai'nin ABD ziyaretini "bahane olarak" kullandığı ifade edildi.
Çin'in egemenlik ihtilafı yaşadığı Tayvan'ın lideri Tsai Ing-wen'in ABD ziyaretine tepkisi sürüyor. Çin Halk Kurtuluş Ordusu'na bağlı (PLA) Doğu Cephe Komutanlığı (ETC) Sözcüsü Shi Yi yaptığı açıklamada, Tayvan'ın kuzey, güney ve güneyindeki hava sahasında savaşa hazırlık devriyesi ile askeri tatbikat başlatıldığını duyurdu. Shi, "Tatbikatlar, Tayvan'ın bağımsızlık yanlısı ayrılıkçı güçlerine ve dış güçlerin provokasyonlarına karşı ciddi bir uyarı ve ulusal egemenliğin ve toprak bütünlüğünün korunması için gerekli bir eylemdir" ifadelerini kullandı. Tayvan çevresinde başlayan tatbikat, pazartesi gününe kadar devam edecek.

Çin'e ait 42 savaş uçağı, Tayvan Boğazı'nı geçti

Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından sabah saatlerinde yapılan açıklama ise Çin'e ait 42 savaş uçağının ve 8 geminin Tayvan Boğazı'ndaki orta çizgiyi geçtiği bildirildi. Çin'in bölgesel barış, istikrar ve güvenliğe ciddi şekilde zarar veren askeri tatbikatlar yapmak için Tsai'nin ABD ziyaretini "bahane olarak" kullandığı ifade edildi. Açıklamada, "Ordu, sakin, akılcı ve ciddi bir tavırla karşılık verecek, ulusal egemenliği ve ulusal güvenliği savunmak için ilkelerine uygun olarak durumu izleyecektir" denildi.

Orta çizgi, Tayvan Boğazı'nda Çin anakarası ile Tayvan arasındaki gayri resmi ayrım çizgisi olarak biliniyor.

Çin ile Tayvan arasındaki egemenlik ihtilafı

Pekin yönetimi Tayvan'ın Çin’in bir parçası olduğunu, Tayvan ise "bağımsız bir ülke" olduğunu belirtiyor. Çin yönetimi, "barışçıl yeniden birleşme" adı altında Tayvan’ın idaresini eline almayı istiyor ve bu doğrultuda güç kullanmaktan çekinmeyeceğini ifade ediyor. Pekin ayrıca, diğer ülkelerin Tayvan ile resmi temas kurmasını da "egemenlik ihlali" olarak değerlendiriyor. Tayvan, dünyada yalnızca 13 ülke tarafından resmi olarak tanınıyor.

Cibuti açıklarında göçmen teknesi alabora oldu: 16 ölü, 28 kayıp Cibuti açıklarında göçmen teknesi alabora oldu: 16 ölü, 28 kayıp

Pekin yönetimi, Tayvan lideri Tsai'nin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile Los Angeles'ta gerçekleştirdiği görüşme öncesi Tayvan'ı uyarmıştı. Çin'in Tayvan İşleri Ofisi Sözcüsü Zhu Fenglia yaptığı açıklamada, "Görüşmeye kesinlikle karşıyız ve buna kararlılıkla karşı koymak için gerekli tüm tedbirleri alacağız" ifadelerini kullanmıştı.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi