Birleşik Krallık merkezli nükleer denizaltı şirketi siber saldırı yaşadığını doğruladı. Şirket personellerinin bilgisayarlarında yanlış şifre uyarısı yapıldı.

Birleşik Krallık’ın en büyük dış kaynak şirketi Capita, personellerinin hesaplarının kilitlenmesine neden olan bir BT kesintisinin “siber bir olaydan” kaynaklandığını doğruladı.

Raporlara göre oturum açmaya çalışan personele yanlışlıkla her zamanki şifrelerinin “yanlış” olduğu söylendi. Bu durum Capita’nın 61.000 çalışanının tamamı etkilenmese de suçlunun bir siber saldırı olduğu yönündeki spekülasyonları artırdı. O sırada bir Capita sözcüsü, şirketin “teknik bir sorunu” araştırdığını söyledi.

Müşteri verilerine ulaşılmadı

Gönderilen bir güncellemede şirket: “Dahili Microsoft Office 365 uygulamalarına erişimi etkileyen bir siber olay yaşandığını” doğruladı. Olayın niteliği açıklanmadı. Finansal amaçlı fidye yazılımı saldırıları İngiltere’deki kuruluşlar için yaygın bir tehdit olmaya devam ederken, Capita ayrıca İngiliz hükümetine devlet destekli casusluk gruplarının ilgisini çekebilecek hizmetler sağlıyor.

Capita‘nın, Savunma Bakanlığı ile bazı sözleşmeleri de bulunuyor. 2022’de Capita liderliğindeki bir konsorsiyum, İngiltere’nin nükleer caydırıcılığının bir parçası olarak kullanılan Kraliyet Donanması’nın nükleer enerjiyle çalışan balistik füze denizaltıları için eğitim simülatörlerinin mühendislik ve bakım desteğinin kontrolünü ele geçirdi. Capita yaptığı açıklamada: “Capita ağının bazı bölümleriyle sınırlı olan sorunu başarılı bir şekilde izole etmek ve kontrol altına almak için acil adımlar atıldı” dedi.

Rus savaş gemileri Küba'da Rus savaş gemileri Küba'da

Capita müşteri, tedarikçi veya paydaş verilerinin ele geçirildiğine dair hiçbir kanıt olmadığını söyledi. Savunma Bakanlığı ile ortaklı çalışan nükleer denizaltı şirketi siber saldırı sonrasında gerekli önlemleri almaya çalışsa da harici bir uygulamadan böyle bir saldırı yapılabilmesi endişe yarattı.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi