Birleşmiş Milletler (BM) “tarafların operasyonel öncelikler konusunda anlaşmaya varmak için daha fazla zamana ihtiyacı olması” nedeniyle Ukrayna Karadeniz Tahıl Anlaşması kapsamında dün hiçbir geminin denetlenmediğini açıkladı.

BM sözcüsü Stephane Dujarric, “Tüm taraflara, gemilerin küresel gıda güvenliği yararına pürüzsüz ve güvenli bir şekilde geçiş yapmaya devam edebilmeleri için sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunuyoruz” dedi.

BM’nin Karadeniz tahıl koridorunun gözetiminden sorumlu sözcüsü Ismini Palla ise, gemi denetimlerinin bir günlük aranın ardından bugün yeniden başladığını söyledi.

Tahıl koridoru anlaşması Rusya ile savaşan dünyanın başlıca hububat üreticilerinden Ukrayna’nın, savaş nedeniyle duran tahıl ihracının tekrar başlamasını sağlamış ve dünya gıda fiyatlarını düşürmüştü.

"Çinliler ve Ruslara Kızıldeniz'den güvenli geçiş izni verildi" "Çinliler ve Ruslara Kızıldeniz'den güvenli geçiş izni verildi"

Tüm gemiler Ukrayna’ya girerken ve Ukrayna’dan çıkarken Türkiye sularında Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM’den yetkililer tarafından denetleniyor. Ancak lojistik kısıtlamalar nedeniyle gemilerin denetlenmek için sıralarını beklemeleri gerekiyor.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi