ABD, Japonya ve Filipinler liderlerinden ortak 'Çin Denizi' açıklaması ABD, Japonya ve Filipinler liderlerinden ortak 'Çin Denizi' açıklaması

Yardım kuruluşları ve BM yetkilileri, Biden yönetiminin acil yardım için Gazze'de geçici bir iskele inşa etme planına karşı çıkarak, Mısır'dan yapılacak kamyon taşımacılığının daha verimli olacağını ve aynı malların zaten sınırda kamyonlarda beklediğini savundu. 

CARE International'dan Deepmala Mahla Devex'e konuştu. Mahla, "İskeleyle ilgili haberi okuduğumda tepkim şu oldu: Gerçekten mi? Önce havadan indirme, şimdi de yüzen bir iskele, hepsi de sınırdan kilometrelerce ötede içeri girmeye hazır yüzlerce ve binlerce kamyon gıda ve diğer gerekli malzemeler varken?" dedi.

Mısır'ın Kuzey Sina vilayeti valisi Mohammed Abdel-Fadeil Shousha'ya göre şu anda İsrail tarafından işletilen bir kontrol noktasından geçip güneyden Gazze'ye girmek için bekleyen yaklaşık 7,000 yardım kamyonu var. İsrail hükümeti haftalardır yardım kamyonlarının geçişlerini kısıtlıyor ve kısa bir süre önce de BM Filistinli yardım kuruluşu UNRWA'nın Kuzey Gazze'ye erişimini kesti. İsrail UNRWA'yı terör örgütü Hamas üyelerini barındırmakla suçluyor. 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, yaklaşan kıtlığı önlemek için İsrail'e Gazze'ye daha fazla yardım girmesine izin vermesi çağrısında bulundu. 
Pazar günü Kahire'ye yaptığı diplomatik bir ziyaret sırasında konuşan Guterres "Ağır malları taşımanın tek etkili ve verimli yolu karayoludur. Bu da ticari malların katlanarak artmasını gerektiriyor" dedi. 

Deniz taşımacılığı karayolu taşımacılığından çok daha ağır malları taşıyabilir, ancak hacim liman altyapısına bağlıdır. Gazze'nin kendi sınırları içinde ticari liman altyapısı bulunmadığından ve sınırları kapalı olduğundan, Beyaz Saray yardımların yeni bir deniz yolu üzerinden ulaştırılması için bir liman inşa etmek zorunda. ABD Donanması, ABD Ordusu ve Military Sealift Command, Gazze açıklarında yüzen bir geçit ve çakmak için bir alıcı platform kuracak. Kıyı Üzerinden Müşterek Lojistik (JLOTS) operasyonu başladı ve 60 gün içinde tamamlanması bekleniyor. Beyaz Saray'ın ısrarına göre hiçbir Amerikan botu yere değmeyecek. Toplam maliyet henüz açıklanmadı.

Yardım savunucuları, ticari liman altyapısının halihazırda mevcut olduğunu ve İsrail'in kara sınırını geçecek son kilometre kamyon taşımacılığına izin vermesi halinde kullanılabileceğini söylüyor. Port Said'deki tam hizmet konteyner terminali Gazze'ye sadece dört saat uzaklıkta ve Ariş'teki çok amaçlı küçük liman da sınır kapısına bir saatten az mesafede - ancak her ikisi de sınırın yanlış tarafında. 

Mercy Corps Politika Başkan Yardımcısı Kate Phillips-Barrasso Devex'e verdiği demeçte, "Gıda krizi malzeme eksikliğinden ya da bunları getirmek isteyen ortakların eksikliğinden kaynaklanmıyor. Bu tamamen, yardımın bu kara geçişlerinden girişiyle ilgili olarak belirlenen koşullardan kaynaklanıyor - ki bunlardan bazılarının deniz koridorundan girecek yardımdan farklı olmayacağını da eklemeliyim" diye konuştu.

Kamyon geçişlerini sınırlama kararı kısmen İsrail Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir'e ait. Ben Gvir kamuoyuna yaptığı açıklamalarda, Hamas'ın elinde kalan İsrailli rehineleri serbest bırakmayı kabul edene kadar Gazze'ye gıda ve tıbbi yardım sevkiyatının kısıtlanmasını savundu. Şubat sonunda, başarısız bir kamyon konvoyu operasyonunun ardından, kaçırılan son İsrailliler güvenli bir şekilde geri dönene kadar Gazze Şeridi'ne insani yardım girmesine izin vermenin delilik olduğunu söyledi.

Kaynak: maritime-executive.com

Editör: Haber Merkezi