ABD federal kurumları pazartesi günü yaptıkları açıklamada, 26 Mart'ta çöken Key Köprüsü'nün 50.000 ton enkazının kaldırılmasının ardından Baltimore Limanı'ndan ticari deniz taşımacılığına tam erişim sağlandığını duyurdu.

Husilerden Kızıldeniz'de ticaret gemisine saldırı Husilerden Kızıldeniz'de ticaret gemisine saldırı

Dali adlı kargo gemisi mart ayında Baltimore'daki Francis Scott Key Köprüsüne çarparak 6 kişinin ölümüne yol açmış ve ABD'nin kuzeydoğusu için önemli bir ulaşım arterini felç etmişti. ABD Ordusu Mühendisler Birliği pazartesi günü yaptığı açıklamada nehir yatağının geçiş için güvenli olduğunu onayladı ve Fort McHenry Federal Kanalının 700 feet genişlik ve 50 feet derinlikteki orijinal operasyonel boyutlarına geri getirildiğini söyledi.

Tam olarak faaliyete geçen kanal iki yönlü trafiğe izin verecek ve geçici olarak azaltılan kanal genişliği nedeniyle gerekli olan ek güvenlik gereklilikleri sona erecek.

ABD Kara Kuvvetleri ve ABD Deniz Kuvvetleri Kurtarma ve Dalış Şefliği, son parçanın geçen hafta çıkarılmasından önce iki aydan fazla bir süre Key Bridge enkazını temizlemek için çalıştı. Dali 20 Mayıs'ta güvenli bir şekilde taşındı.

Dünyanın dört bir yanından gelen 500 uzmanla birlikte 1.500'den fazla bireysel müdahale görevlisi, 56 federal, eyalet ve yerel kurumun katıldığı operasyon sırasında bir tekne filosunu işletti.

Reuters'da yer alan habere göre, gelecekteki tarama operasyonlarının etkilenmemesini sağlamak için 50 metrelik çamur hattında ve altındaki çeliğin incelenmesi ve çıkarılması devam edecek ve enkaz daha sonraki işlemler için Sparrows Point'e taşınmaya devam edecek.

Nisan ayında FBI çökmeyle ilgili bir ceza soruşturması başlattı. Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu geçen ay yaptığı açıklamada Dali'nin köprüye çarpmadan önce, liman içi bakım sırasında ve kazadan kısa bir süre önce elektrik kesintisi de dahil olmak üzere birkaç kez elektrik gücünü kaybettiğini söyledi. Maryland, köprünün yeniden inşasının 1.7 milyar ila 1.9 milyar dolara mal olacağını tahmin ediyor ve 2028 sonbaharına kadar tamamlanmasını öngörüyor.

Editör: Haber Merkezi