Uluslararası Liman İşçileri Sendikası (ILA) ABD'deki en büyük liman işçileri sendikası konumunda. Bugün liman işletmecilerini temsil eden Birleşik Devletler Denizcilik İttifakı (USMX) ile eylül ayı sonunda sona erecek olan ana sözleşmeyi görüşmek üzere masaya oturması bekleniyordu. 

ILA dün yaptığı açıklamada, APM Terminals ve Maersk'in ILA işçileri olmadan kamyonları otonom olarak işleyen bir otomatik kapı sistemi kullandığını keşfetmesinin ardından USMX ile görüşmeleri iptal ettiğini duyurdu. İlk olarak Mobile, Alabama Limanı'nda tespit edilen bu sistemin diğer limanlarda da kullanıldığı bildiriliyor.

Finlandiyalı enerji şirketi Rus LNG'si alımını durduracak Finlandiyalı enerji şirketi Rus LNG'si alımını durduracak

ILA sözcüsü konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “İşte yine başlıyoruz. Bu, USMX üyelerinin kıyı genelindeki ana sözleşmemizi tek taraflı olarak çiğnemesinin bir başka örneğidir. Bu USMX ile yaptığımız anlaşmanın açık bir ihlalidir ve buna daha fazla müsamaha göstermeyeceğiz."

Sendikanın baş müzakerecisi olarak görev yapan uluslararası başkan Harold Daggett ise şunları söyledi: “Büyük şirketlerinden biri, tek amacı otomasyon yoluyla ILA işlerini ortadan kaldırmak olan mevcut anlaşmamızı ihlal etmeye devam ederken USMX ile yeni bir anlaşma müzakere etmeye çalışmanın bir anlamı yok.”

ILA, otomatik kapı sorunu çözülene kadar USMX ile görüşmeyeceğini söyledi. 

Doğu yakasındaki liman açmazı, 2022 ve 2023 yıllarının büyük bir bölümünde batı yakasında yaşananları yansıtıyor. Geçtiğimiz haziran ayında, batı kıyısındaki 29 limanda 6 yıllık bir iş sözleşmesi için nihayet anlaşma sağlanmış, böylece 13 ay süren görüşmeler, grevler ve yüklerin başka yerlere taşınması gibi sıkıntılı süreç sona ermişti.  

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi