Gemi üreticisi Damen Shipyards Group, tamamen elektrikli RSD-E Tug 2513'ü denizle buluşturdu.

VOLTA 1 gemisinin denize indirilme töreni 12 Nisan 2024 tarihinde Damen Song Cam Tersanesinde gerçekleştirilmişti. Römorkör, Antwerp-Bruges Limanı için beş adet geleneksel RSD Tug 2513 ile birlikte inşa ediliyor.

RSD-E Tug 2513, tek bir şarjla en az iki çekme işlemi gerçekleştirebiliyor ve iki saat içinde tamamen şarj edilebiliyor. Damen'in açıklamasına göre batarya sistemi, geminin kullanım ömrüne uygun olarak, kullanım ömrü boyunca 30.000 devire dayanacak şekilde tasarlandı.

Medkon, Ankara gemisine Türk bayrağı çekti Medkon, Ankara gemisine Türk bayrağı çekti

Damen, gemiyi tedarik etmenin yanı sıra Antwerp-Bruges Limanı'na römorkörü çalıştırmak için gereken şarj ekipmanını ve karadaki şarj altyapısını da sağlayacak.

Liman, Damen'in gemiyi 2018 yılında piyasaya sürmesinin ardından geleneksel RSD Tug 2513'ü ilk kullanan limanlardan biri oldu. Bu geminin başarısı, sürdürülebilirliği artırmayı amaçlayan Antwerp-Bruges Limanı'nın Damen'e son siparişini vermesine yol açtı.

Avrupa'nın en işlek limanlarından biri olan Belçika limanı, 2050 yılına kadar karbon nötr olmayı taahhüt ediyor. Damen ile yapılan bu altı gemilik sipariş de bu taahhüdün bir göstergesi.

Damen'e göre siparişteki gemilerin her biri IMO Tier III düzenlemelerine tam uyumlu olacak ve RSD-E Tug 2513 sıfır emisyonla çalışabilecek. Bu yılın sonunda teslim edildiğinde, Avrupa sularında çalışacak ilk tamamen elektrikli römorkör olacak.

Limanın niyeti kademeli olarak sıfır emisyona doğru ilerlemek ve bu hedefe ulaşmak için yenilikçi ve kolaylaştırıcı olarak öncü bir rol üstlenmek. Liman halihazırda hidrojenle çalışan bir römorkör işletiyor ve yakında yenilenmiş bir metanol römorkörü ile operasyonlara başlayacak.

Editör: Haber Merkezi