İngiliz politikacılar Rusya'ya yönelik yaptırımların nasıl işlediğini incelemek üzere bir soruşturma yürütüyor. Dünya tonajının %85'inden fazlasını kapsayan 12 P&I kulübünden oluşan Uluslararası Grup, tavan uygulamasının yürürlüğe girmesinden bu yana 800'den fazla tankerin kayıtlarından çıktığı uyarısında bulundu ve kuralın tasdik şeması özellikle eleştirildi.

Tuna Nehri'nde gemi kazası: 2 kişi öldü, 5 kişi kayıp Tuna Nehri'nde gemi kazası: 2 kişi öldü, 5 kişi kayıp

Üst sınır, Rus petrolünün ya da petrol ürünlerinin satış fiyatının G7 ve devletler koalisyonu tarafından belirlenen fiyattan ya da bu fiyatın altında satılması koşuluyla, tüccarların, armatörlerin, kiracıların ve finansal hizmet sağlayıcılarının Rus petrolünün ve petrol ürünlerinin deniz yoluyla satışı, alımı ve taşınması faaliyetlerinde bulunmalarına izin veriyor. 

Bu tür ürünlerin satış fiyatının kanıtlanması, başlangıçta petrol ürünleri tüccarı tarafından sağlanması gereken bir tasdik sürecine bağlı. 

Uluslararası Grup, “Bu tasdikler doğru fiyat bilgisi sağlayabilir ya da sağlamayabilir, dolayısıyla armatörleri ve sigortacıları kuralları ihlal ettikleri iddialarına maruz bırakabilir” dedi ve ekledi “Tasdik, hem P&I Kulübünü hem de bir armatörü, işletmeciyi, kiracıyı potansiyel olarak tavan ihlaline maruz bırakan kusurlu bir rejimdir.”

Sigortacılar, daha fazla gemi ve ilgili hizmetler gölge filoya geçtikçe fiyat tavanının “giderek uygulanamaz hale geldiği” uyarısında bulundular.

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi