Zeymarine’nin Türkiye’de acentelik yaparak başladığı serüveni bugün Uzakdoğu, Avrupa ve Arap Yarımadasına kadar uzanmış durumda. Singapur, Roterdam ve son olarak da Dubai ofisleriyle büyük bir coğrafyaya hizmet sunan Zeymarine Kurucu Ortağı Gürkan Kösemen, “Şirket olarak olmazsa olmazımız, dürüstlük ve hızlı müdahale etmektir. Müşterilerimize her zaman alternatif senaryolar sunarak karar vermelerini kolaylaştırırız. Her an ve saatte ulaşılabilir olmamız da bize bir artı olarak dönüyor. Tabii bunların da ötesinde, küçük hesap yapmamamız ve hep vizyonumuz geniş tutmamız istikrarlı büyümemiz de büyük rol oynamaktadır” diyor.

Kolej eğitiminden sonra üniversitede ekonomi bölümünü bitiren Zeymarine Gemi Acenteliği ve Hizmetleri A.Ş. Kurucu Ortağı Gürkan Kösemen, öğrencilik yıllarında yakın bir arkadaşı sayesinde bir koster armatörünün yanında post fixture olarak denizcilik sektörüne adım atmış bir denizci. Kösemen, “Tam 30 yıllık bu serüvende, kiralama, operasyon ve acentelik görevlerinde bulundum. En son yaklaşık 16 sene hizmet verdiğim sektörün tanınmış ve deneyimli bir firmasından 2015 yılında ayrılarak kendi firmamı açma kararı aldım. Zeymarine hikayesi de böyle başlamış oldu. Kızım Zeynep'in isminden esinlenerek seçtiğim bu isimle ve tek başıma başladığım bu yolculukta şimdi büyük bir aileyiz. Bu da beni her geçen gün hem heyecanlandırıyor hem de çok mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

Hizmet ağımızı sürekli geliştiriyoruz

Zeymarine’nin acentelik hizmetleri ve hizmet verdiği bölgeler hakkında bilgi veren Kösemen, “Zeymarine ağırlıklı olarak liman, boğaz geçiş, koruyucu, tersane, armatör ve offshore acenteliklerini yerine getirmektedir. İlk başlarda tersaneler bölgesiyle başlayan servis ağımız bugün tüm Türk limanları, Uzakdoğu, Avrupa ve Arap yarımadasında faaliyet şeklini almıştır. Yaklaşık 4 sene evvel kurduğumuz Singapur ofisimiz hem Türk armatörlerine hem de Türkiye de servisimizden memnun kalmış ve Singapur'da da bizi tercih eden müşterilerimize servis vermektedir. Singapur ofis ile aynı zamanlarda kurduğumuz Rotterdam ofisimiz kısa bir süre ara ile tekrar faaliyete geçmiş ve müşterilerine servis verebilme durumuna gelmiştir. En son Dubai merkezli kurmakta olduğumuz ofisimiz ile de o bölgedeki servis ağımızı genişletmek şu anki temel amacımız. Ayrıca Sakarya Gaz sahasındaki projede yer alarak Offshore faaliyetlerimize de devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. Husbandry Agency Service Zeymarine

Küçük hesaplar yapmıyoruz

Aliağa’nın başarısında müşteri memnuniyeti ilk sırada Aliağa’nın başarısında müşteri memnuniyeti ilk sırada

İstikrarlı bir gelişim gösteren Zeymarine’in yakaladığı ivme konusunda değerlendirme yapan Kösemen, “Şirketimizin yakaladığı sinerji ve heyecan, öncelikle bir aile olmamızdan kaynaklanıyor. Şirket bünyesinde hepimiz takımın bir parçasıdır ve bunu tüm arkadaşlarımızın performansında ana etken olarak görüyorum. Mikro işletme anlayışı yerine makro işletme anlayışını benimsiyoruz. İnsana ve teknolojiye yatırım yapıyoruz. Şirket olarak olmazsa olmazımız, dürüstlük ve hızlı müdahale etmektir. Müşterilerimize her zaman alternatif senaryolar sunarak karar vermelerini kolaylaştırırız. En başından beri Londra merkezli sigorta poliçemiz sayesinde, müşterilerimize verebileceğimiz maddi zarar risklerine karşı her zaman sigorta şemsiyesi altındayız. Elbette bu da müşterilerimizin bizi tercih etmelerinde bir etken oluyor. Acente olarak ofis dışı saatler veya hafta sonu gibi lükslerimiz maalesef olmuyor. Her an ve saatte ulaşılabilir olmamız da bize bir artı olarak dönüyor. Tabii bunların da ötesinde, küçük hesap yapmamamız ve hep vizyonumuz geniş tutmamız istikrarlı büyümemiz de büyük rol oynamaktadır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Hedefimiz kontrollü büyümek

Gelecekle ilgili planları ve hedeflerinden de bahseden Kösemen, “Gerçeği söylemek gerekirse içinde bulunduğumuz acımasız rekabetçi ortamda ve yüksek maliyetler sebebiyle standartlarımızı korumak için çok yoğun çaba harcıyoruz. Bununla beraber de vizyonumuz gereği her zaman büyümeyi hedeflediğimiz için tüm yolları araştırıyor ve deniyoruz. Büyümekte olan firmaların duraklamaya girmesinin sonun başlangıcı olduğuna inanan birisiyim. Elbette kontrolsüz büyümenin de intihar olduğu aşikardır” dedi.

Hiçbir zaman kahraman olmaya çalışmayın

Profesyonel iş hayatında vazgeçemediği prensipleri de açıklayan Kösemen, “Birkaç kırmızı çizgimiz var. Neticesi ne olursa olsun kati dürüstlük bunların ilkidir. Hata elbette olabilir ama hatayı yanlış bilgi vermekle örtmeye kalkmak yapılabilecek en büyük hatadır. Bunun dışında hep arkadaşlarımızla şu düsturu kendimize şiar edinmişizdir. Hiçbir zaman kahraman olmaya çalışmayın. Siz müşteriye alternatifleri sunun , müşteri karar versin ve siz uygulayın. Bizler müşteriye baş ağrısı olmak yerine, ağrı kesici olmayı amaçlayan bir aileyiz. Ve de elbette asla ama asla hayal satmayız” dedi.

Kaynak: 7DENİZ DERGİSİ

Editör: Haber Merkezi